Rusko-ukrajinský konflikt prebieha už vyše troch rokov. Niektorí podporujú Ukrajinu, iní Rusko a nájdu sa aj ľudia, ktorí sú k celej udalosti skeptickí či spochybňujú samotnú vojnu.
Vojenský konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou prináša okrem zbytočných obetí a škôd na majetkoch aj rôzne názory. Podľa niektorých je vojna na Ukrajine podvod, prípadne, že médiá nehovoria pravdu o počte mŕtvych a samotných dopadoch na krajiny.
Na kasting sa hlásilo 60 ľudí
Podobní „neveriaci Tomášovia“ sa mohli na vlastné oči presvedčiť, či je ich názor oprávnený, alebo je „špeciálna vojenská operácia“, ako ju nazvala Ruská federácia, skutočne hroznou tragédiou. Ako informujú novinky.cz, skupina českých filmárov natočila dokument, ktorému predchádzala verejná výzva.
Pýtali sa verejnosti, či si myslia že vojna na Ukrajine je podvod a podobne. Ľudí, ktorých výzva zaujala, sa mohli stať súčasťou nového filmu Veľký vlastenecký výlet. Vznikol pod taktovkou režiséra Robina Kvapila. Filmári v ňom zachytávajú troch Čechov, ktorí sú fanúšikmi Ruska, a to za akýchkoľvek okolností.
Na kasting sa filmárom prihlásilo šesťdesiat ľudí a na Ukrajinu nakoniec odišli so štábom traja, z toho dvaja muži a jedna žena. Išli sa na vlastné oči presvedčiť, ako tam vyzerá vojna.
Dokument pripomína akúsi road movie, ktorý mapuje cestu z Prahy do Charkova až na Donbas. Uvidia diváci vytriezvenie trojice „dezolátov“, ako sa sami nazvali, alebo začnú veriť aj na masové hroby? Tvorcovia hovoria, že budete sklamaní. Trojica výletníkov naďalej obhajuje ruské rakety ničiace ukrajinské mestá, zabíjajúce ľudí, či znásilňovanie ľudí…
Aplikácia na výstrahu pred bombami pípala neustále
Hlavná časť filmu sa točila v Charkove a okolí, snímali aj masové hroby v Izjume a filmári nakoniec došli až na Donbas. Cestou späť natáčali aj v Kyjeve a vo Ľvove. Súčasťou štábu bol kriminológ a deviantológ Petr Pojman, ktorý sprevádzal filmárov ako bezpečnostný analytik, oporou v krízových a možných traumatických situáciách bol psychiater Petr Pöthe. Každý z vybraných účastníkov natáčali všetko, čo chceli. Ich necenzurované zábery sú aj súčasťou filmu.
Počas nakrúcania na Ukrajine sprevádzala celú skupinu ako prekladateľka a sprievodkyňa Lucie Řehoříková, tá v minulosti viedla šesť rokov České centrum v Kyjeve. Všetci mali v rámci bezpečnosti v mobiloch stiahnutú aplikáciu, ktorá v reálnom čase alarmom upozorňuje, kam v danom okamihu letí raketa.
Avšak nič nie je istota, ako upresňuje režisér Kvapil: „Napríklad v Charkove to potom trvá tridsať sekúnd, kým raketa dopadne, čiže väčšinou sa schovať nestihnete. V Kyjeve alebo vo Ľvove je situácia iná, tam je od alarmu do dopadu niekoľko minút. Tú aplikáciu si môže každý vyskúšať, volá sa Air Raid Alert Map of Ukraine. Stiahnite si ju a zapnite si Charkov pre predstavu, v čom tam ľudia žijú. Nechajte si ju zapnutú deň a uvidíte…“
Zdroj: YouTube/BontonfilmCZ
Natočili 140 hodín materiálu
Realizácia natáčania na vojnou zmietanom území bola mimoriadne náročná, do organizácie bolo zapojené aj Ministerstvo vnútra Českej republiky alebo Služba bezpečnosti Ukrajiny. Štáb tvorilo dvadsať ľudí. Dvadsať SIM kariet českého pôvodu na území Ukrajiny mohlo vzbudiť podozrenie a následný útok.
Filmári tak museli dodržiavať kvôli sebe aj miestnym rad bezpečnostných opatrení. Celé natáčanie bolo organizačne extrémne náročné. „Dvadsať ľudí zo štábu na frontovej línii v Ukrajine, permanentne pípajúce aplikácie mapujúce drony a balistické rakety nad nami alebo vzlietajúce stíhačky z Ruska, na to stále vypadávajúce GPS. Zatiaľ čo my sme sa bežali ukryť do metra, naproti nám mamičky vychádzali s deťmi, ktoré sa v metre učia. Charkovská metropola je zhruba len tridsať kilometrov od ruských hraníc, hoci si môžete na raňajky v kaviarni dať latté s avokádovým toastom, v pozadí sú takmer vždy počuť salvy delostrelectva. Cítil som veľkú zodpovednosť za celý štáb, ohromný rešpekt k Ukrajincom, ktorí sa v tomto snažia žiť a prežiť,“ uviedol producent filmu Jakub Drocár z Punk Film.
Tvorcovia filmu Veľký vlastenecký výlet z Ukrajiny priviezli okolo 140 hodín materiálu, nad ktorým sedeli v strižni takmer pol roka. Do českých kín sa snímka objaví v symbolický deň, 21. augusta, kedy pred 57 rokmi začala násilná okupácia Československa.