V piatok večer prijala Fakultná nemocnica Bulovka v Prahe pacienta so suspektným výskytom vysoko infekčného ochorenia. Ide o občana USA, ktorý sa v nedávnej minulosti pohyboval v oblasti Konžskej republiky. Jeho zdravotný stav je podľa dostupných informácií stabilizovaný.
Nemocnica odobrala vzorky, ktoré boli zaslané na analýzu do renomovaného Inštitútu Roberta Kocha v Berlíne, píšu Topky podľa správy ČTK. Výsledky testov by mali byť známe ešte v priebehu dnešného popoludnia. Na základe nich sa definitívne určí, či ide o ochorenie typu ebola alebo inú podobne nebezpečnú infekciu, uviedla hovorkyňa nemocnice Eva Stolejda Libigerová.
Ochranné opatrenia a špekulácie médií
Podľa hovorkyne je však zatiaľ predčasné robiť závery. Upozornila, že správy médií, ktoré už hovoria o potvrdenej nákaze ebolou alebo horúčkou marburg, nie sú v tejto fáze potvrdené a zostávajú v rovine domnienok.
Pacient bol do Bulovky prevezený z nemocnice v Tábore špeciálnou sanitkou v ochrannom vaku. Aktuálne sa nachádza v bioboxe – špeciálnom izolačnom priestore so samostatným ventilačným systémom a technológiou na sterilizáciu odpadovej vody. Personál vstupuje do tejto zóny výhradne v ochranných odevoch a po každom kontakte prechádza dekontaminačným procesom.
Karanténa pre záchranárov
Zdravotníci a záchranári, ktorí prišli do kontaktu s pacientom bez adekvátnej ochrany pred jeho hospitalizáciou, sú momentálne umiestnení v karanténe. Česká televízia informovala, že v prípade pozitívneho testu začnú hygienické orgány pátrať po všetkých osobách, ktoré s pacientom mohli prísť do styku počas jeho pobytu v Českej republike.
Ako uviedla prednostka Infekčnej kliniky Bulovky Hana Roháčová, ide o jediné civilné zdravotnícke zariadenie v krajine, ktoré má kapacity a vybavenie na liečbu pacientov s extrémne nákazlivými ochoreniami. Zatiaľ tu však boli hospitalizovaní len ľudia s podozrením na takéto infekcie, nie s potvrdenou diagnózou.
Nebezpečné vírusy a riziká
Ochorenia ako ebola či marburg patria medzi tzv. krvácavé horúčky – skupinu vírusových infekcií, ku ktorej sa radí aj dengue alebo žltá zimnica. Ebola sa šíri predovšetkým priamym kontaktom s telovými tekutinami infikovanej osoby alebo kontaminovanými predmetmi. Symptómy zahŕňajú horúčku, vracanie, hnačku, bolesti svalov a vnútorné aj vonkajšie krvácanie.
Epidémie eboly v minulosti zasiahli viaceré oblasti Afriky, pričom úmrtnosť sa v niektorých prípadoch pohybovala medzi 25 až 90 percentami. Vírus marburg, ktorý patrí do rovnakej skupiny ako ebola (tzv. filovírusy), má podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie mortalitu až 88 percent. Kým proti ebole už existujú schválené vakcíny a antivirotiká, na marburg zatiaľ účinný liek ani očkovacia látka neexistujú.