fbpx

Česko sa pri hlasovaní o pripojení EÚ k Istanbulskému dohovoru zdrží

Reklama
Na snímke uprostred predsedníèka Poslaneckej snemovne Parlamentu ÈR Markéta Pekarová Adamová poèas pracovnej schôdzky s podpredsedom Európskej komisie Marošom Šefèovièom v Prahe 14. novembra 2022. FOTO TASR - Barbora Vizváryová *** Local Caption *** easyfoto Poslanecká snemovòa parlament Európska komisia
Zdroj foto: TASR

Česko sa pri hlasovaní o pripojení Európskej únie ako celku k Istanbulskému dohovoru zdrží. V stredu to po rokovaní vlády oznámil český minister spravodlivosti Pavel Blažek, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Vláda sa nakoniec zhodla na tom, že náš zástupca, ktorým bude pán minister dopravy (Martin) Kupka, by sa mal pri hlasovaní o tejto záležitosti zdržať,“ povedal Blažek.

Dôvodom je podľa neho to, že postoj ČR k tomuto dokumentu ešte nie je vyjasnený. „Vláda sa tým bude zaoberať v najbližších týždňoch a potom (Poslanecká) snemovňa rozhodne, aký bude postoj ČR k tomuto dohovoru,“ dodal.

Europoslanci pred dvomi týždňami hlasovali za pristúpenie EÚ ako celku k Istanbulskému dohovoru. Upozornili, že šesť rokov po jeho podpísaní ho EÚ stále neratifikovala. Dôvodom je odmietavý postoj niekoľkých členských štátov.

Stanovisko Súdneho dvora EÚ z októbra 2021 potvrdilo, že Únia môže dohovor ratifikovať aj bez súhlasu všetkých členských štátov.

EP pripomenul, že pristúpenie EÚ ako celku k Istanbulskému dohovoru členským štátom nebráni, aby dohovor samy ratifikovali. Opakovane preto vyzval šesť členských krajín – Bulharsko, Česko, Litvu, Lotyšsko, Maďarsko a Slovensko, aby dohovor bezodkladne ratifikovali a mohli chrániť ženy v plnom rozsahu zamýšľanej pôsobnosti dohovoru.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie