Český astrofotograf zachytil kométu nad Slovenskom. Výnimočnú fotografiu publikovala aj NASA

Snímky oblohy. Zdroj: Petr Horálek Photograpgy
Reklama

Počas jasného jarného neba v noci možno v týchto dňoch pozorovať kométu 12P/Pons-Brooks, ktorá sa pozvoľna pohybuje súhvezdím Andromedy. V utorok 5. marca sa ju podarilo neďaleko slovenského mesta Revúca zachytiť Petrovi Horálkovi z Fyzikálneho ústavu v Opave. Americký úrad NASA fotku s názvom „Kométa Pons-Brooks zo severnej jari“ v sobotu publikoval a označil ju za prestížnu Astronomickú snímku dňa.

Fotografia podľa opavského ústavu vznikla len vďaka šťastiu a pripravenosti. „Napriek sľubnej predpovedi som musel prejsť cez 300 kilometrov a potom som si uvedomil, že večer 5. marca 2024 pravdepodobne neobstarám žiadnu snímku kométy 12P/Pons-Brooks,“ spomína Horálek. Keď totiž dorazil do Telgártu na Slovensku, obloha bola zatiahnutá. Preto sa rozhodol presunúť na juh k mestu Revúca.

„Celú cestu bola na ceste naozaj hustá hmla. Keď som konečne prišiel do Revúce, obloha sa rozjasnila, ale túto lokalitu som vôbec nepoznal, takže som len ťažko hľadal miesto s výhľadom ku kométe. Nakoniec, keď už som to vzdával a vracal sa späť, objavila sa predo mnou napravo cesta na pole. Tak som na nej našiel, otvoril dvere a pozerám, že mám perfektný výhľad. Už som nestrácal čas, ustavil montáž a začal fotografovať naslepo.“

Výsledok zistil až na snímkach

Až na snímkach Horálek zistil, že kompozícia so vzdialeným stromom a hmlou osvetlenou prechádzajúcimi autami vyšla. A rovnakého názoru bola aj NASA, keď fotografiu ocenila ako Astronimickú snímku dňa.

V čase snímania z lúky pri Revúci boli kométa aj galaxia v Andromede nízko nad severozápadným obzorom. „Kométa sa pozvoľna pohybuje súhvezdím Andromédy, ktorému dominuje na tmavej oblohe očami viditeľná špirálna galaxia, známa tiež pod označením M31,“ vysvetlil Fyzikálny ústav v Opave.

Zatiaľ čo kométa sa podľa neho v čase fotenia vyskytla od Zeme 1,7 astronomickej jednotky, teda asi 250 miliónov kilometrov ďaleko, galaxia leží rádovo sto miliárdkrát ďalej. Kométa v prvom marcovom týždni prelietala okolo galaxie uhlovo blízko. Najbližšie bola v sobotu 9. marca, a to iba asi 9 stupňov juhozápadne.

Kométa však bude pozorovateľná aj naďalej, a to medzi 27. marcom a 19. aprílom. V nasledujúcich týždňoch sa totiž presunie k súhvezdí Barana a potom Býka, v ktorom tiež zmizne z nášho dohľadu. Momentálne je však pre jej pozorovanie nevyhnutná mapka a malý ďalekohľad.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti