fbpx

Chlapcovi s raritným ochorením zachránili život. Lekári v NÚDCH zvládli unikátnu operáciu

Lekárom z Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) sa podarila unikátna operácia. Pomáhali Mateovi, ktorý na svet prišiel s raritným vrodeným ochorením. Foto: reprofoto, STVR

Progres aj v oblasti medicíny umožňuje lekárom dosahovať lepšie výsledky pri liečbe pacientov. Príkladom toho je operácia malého pacienta, ktorá sa nedávno podarila a priniesla dobré vyhliadky na kvalitnejší život.

Lekárom z Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) sa podarila unikátna operácia. Pomáhali Mateovi, ktorý na svet prišiel s raritným vrodeným ochorením.

Ide o rázštep močového mechúra, čriev a brušnej steny, pričom dieťa s takouto diagnózou sa rodí raz za päť rokov. Keďže aj lekárska technológia výrazne pokročila, nádej na normálny život majú deti podstatne väčšiu, rovnako ako Mateo, a aj vyhliadky do ďalších rokov sľubujú kvalitnejší život. O prípade informovala STVR.

„Máme doma dve zdravé deti, takže bol to obrovský šok, ktorý sme museli zvládnuť.
Nevedela som si to predstaviť, pretože Mateo je veľmi živé dieťa,“ opísala matka Erika Žuffová.

Dôkazom toho, že sa učíme celý život, je aj rodina Matea, ktorého diagnóza pomohla rodinu stmeliť a naučiť mnohým veciam. „Všetko prebehlo bez komplikácii a zotavil sa veľmi rýchlo, už tretí deň po operácii robil stojky a behal po chodbe. Mateo je jeden obrovský bojovník s veľkou chuťou do života a celé toto náročné obdobie nám svojou prítomnosťou pomáha prekonávať. Naučili sme sa pri ňom veľa vecí, obrovskej trpezlivosti, pokore a nestresovať sa. Žijeme každý jeden deň naplno so všetkým, čo nám prinesie. Súrodenci ho berú ako plnohodnotného parťáka a ako rodinu nás to veľmi zocelilo,“ dodal otec Martin Žuffa pre NÚDCH.

Lekári operovali s pomocou britských doktorov, ktorí pri operácii boli prítomní len virtuálne. „Keďže sa narodil s kompletným rázštepom močového mechúra, čriev a brušnej steny. Hrozila infekcia, hrozili všetky možné komplikácie. Tak do 72 hodín bolo nutné urobiť operáciu. Prvá operácia bola takým telemedicínskym mostom, že kolegovia v Londýne boli na monitore, pozerali sa na náš operačný stôl, pod ich inštruktážou sme urobili prvú operáciu,“ vysvetľuje riaditeľ NÚDCH v Bratislave Peter Bartoň.

Dvadsať rokov spätne by operácia v tomto štýle mohla len ťažko prebehnúť a dieťa by malo minimálnu nádej na záchranu života. Prednedávnom pritom po operáciách bežne ostávali pacientom vývody na moč.

Rodičia Matea, ktorý v NÚDCH podstúpil raritnú operáciu. Vpravo riaditeľ NÚDCH Peter Bartoň, v pozadí Milan Kokavec (prednosta Ortopedickej kliniky LF UK a NÚDCH). Foto. nudch.eu

Pri prvej úspešnej operácii sa lekárom podarilo chlapcovi zachrániť život a po druhej operácii už dokázal normálne chodiť. „Myslím si, že dokáže všetko, čo dokážu zdravé deti v jeho veku, že všetko dobehol,“ povedala Žuffová.

Prednosta Ortopedickej kliniky LF UK a NÚDCH Milan Kokavec oceňuje kvalitný personál. „Ja v mojom veku som videl tri také závažné rozostupy panvy. Unikát je v tom, že sa podarilo zladiť absolútne perfektný tím urologicko-ortopedický. Boli tu dvaja profesori priamo z Great Ormond Streat z Londýna. My sme im samozrejme asistovali.“

Bartoň dodáva, že malému pacientovi urobili počas tretej operácie plastiku vylučovacej sústavy. „Je tam kopec krokov pri operáciách, ktoré sa využívajú aj pri iných ochoreniach. Takže odvtedy sme už päť alebo šesť detí s podobnými ochoreniami, nie s tak závažnými, odoperovali.“

Operácie, ktoré robili na tomto pracovisku Matejovi, významne zlepšili prognózu, ktorú majú deti narodené s touto istou diagnózou.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie