Chorvátsko je v POHOTOVOSTI. V TOMTO regióne vypuklo ďalšie ohnisko SMRTIACEJ NÁKAZY!

ošípané mor
Zdroj: Canva, TASR
Reklama

Chorvátske úrady bijú na poplach po tom, čo  zaznamenali nový výskyt infekčnej nákazy. Ochorenie, ktoré je pre ľudí neškodné, no pre chovy ošípaných predstavuje katastrofu, sa potvrdilo na dvoch farmách. Situácia si vyžiadala okamžité a prísne bezpečnostné opatrenia.

Podľa portálu Dnevnik.hr, ktorý sa odvoláva na chorvátske ministerstvo poľnohospodárstva a miestne riaditeľstvo civilnej ochrany, boli nové prípady afrického moru ošípaných potvrdené v regióne Baranja, v obciach Jagodnjak a Bolman. Obe postihnuté farmy sú momentálne pod veterinárnym dohľadom a prebiehajú intenzívne kontroly.

Dve farmy sú pod dozorom

Okolo ohnísk boli vyhlásené ochranné zóny s polomerom 3 kilometre a pásma zvýšeného dohľadu do vzdialenosti 10 kilometrov. Cieľom je čo najrýchlejšie zabrániť ďalšiemu šíreniu vírusu.

Neviditeľný nepriateľ chovateľov

Africký mor ošípaných je vysoko nákazlivá choroba, ktorá má ničivé dôsledky na domáce aj divé ošípané. Aj keď pre ľudí nepredstavuje žiadnu hrozbu, v postihnutých oblastiach spôsobuje obrovské ekonomické škody – od hromadného úhynu zvierat až po prísne exportné obmedzenia.

V súčasnosti neexistuje účinná liečba ani vakcína, ktorá by mohla ošípané ochrániť. Po vypuknutí nákazy musia byť všetky infikované zvieratá, ako aj tie, ktoré s nimi prišli do kontaktu, bez milosti utratené, aj keď nemusia mať viditeľné príznaky.

Vírus je odolný aj niekoľko rokov

Šírenie vírusu je mimoriadne zložité. Infikované ošípané vylučujú vírus do prostredia močom, výkalmi a slinami od začiatku inkubačnej doby až po smrť.

Nebezpečenstvo však predstavujú aj vedľajšie produkty z bitúnkov, mäso a mäsové výrobky. Vírus totiž dokáže prežiť až 36 mesiacov.

V chronickej forme ochorenia môže približne 30 % ošípaných prežiť, no zostávajú trvalým zdrojom vírusu aj po zdanlivom zotavení.

Chorvátske úrady vyzývajú na obozretnosť

Ministerstvo poľnohospodárstva opakovane upozorňuje chovateľov, aby dodržiavali prísne opatrenia biologickej bezpečnosti, keďže ide o jedinú možnú formu ochrany. Bezpečnostné opatrenia, veterinárne kontroly a nekompromisné zásahy sú kľúčom k zastaveniu tejto nebezpečnej nákazy.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia