Dôsledky slintačky a krívačky môžu ovplyvniť nielen blížiacu sa Veľkú noc, ale aj bežných spotrebiteľov.
Ako sme v pondelok informovali, v obciach Medveďov a Ňárad v okrese Dunajská Streda bola úspešne dokončená vakcinácia hovädzieho dobytka proti slintačke a krívačke. Podľa vyjadrenia Maroša Sýkoru zo spoločnosti Naše Farmy, ktorej patria postihnuté farmy, bolo očkovanie zvierat ukončené v nedeľu 23. marca.
Napriek dokončenej vakcinácii sa s usmrcovaním nakazeného dobytka v týchto lokalitách ešte nezačalo. Dôvodom sú obmedzené kapacity kafilérie v Mojšovej Lúčke. Likvidácia zvierat bola najprv zahájená v chove v obci Baka, kde sa taktiež potvrdil výskyt tohto ochorenia.
Problém s likvidáciou zvierat
Na rozdiel od fariem v Medveďove a Ňárade, stádo v Bake nebolo vakcinované a pristúpilo sa priamo k usmrcovaniu dobytka.
Podľa vyjadrenia Juraja Slaninku, predsedu predstavenstva spoločnosti Exata Group, ktorej farma patrí, proces likvidácie prebieha tempom približne 300 kusov denne. „Predpokladáme, že v utorok 25. marca bude tento proces ukončený,“ uviedol Slaninka.
Problém s likvidáciou nakazených zvierat súvisí s tým, že Slovensko má len jednu kafilériu neďaleko Žiliny, ktorá už teraz pracuje na viac ako sto percent a za krátky čas nedokáže spracovať taký veľký počet dobytka. Protinákazová komisia preto hľadá miesta, kde by mohli zakopať ďalšie usmrtené zvieratá.
Komplikáciou je však skutočnosť, že nákaza sa objavila na Žitnom ostrove, kde sa zvieratá nemôžu zakopávať kvôli ochrane zdrojov pitnej vody.
Minister pôdohospodárstva Richard Takáč uviedol, že na prevoz dobytka majú Slovensku požičať špeciálne vozidlá z Česka a Maďarska. Rakúsko posiela 70 expertov a 10 kusov techniky určenej na dezinfekciu postihnutých fariem.
Ohrozenie celého slovenského poľnohospodárstva
Premiér Robert Fico na sociálnej sieti uviedol, že vláda mimoriadne zasadne opäť v utorok 25. marca a bude rokovať o vývoji situácie.
„Ak sa nám nákaza rozšíri, dôjde k ohrozeniu celého slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva. Aj preto sme vyslovili plnú podporu ministrovi (pôdohospodárstva, pozn. TASR) Richardovi Takáčovi (Smer-SD), s ktorým budem zajtra za prítomnosti predstaviteľov poľnohospodárov, potravinárov rokovať o odškodňovaní a ďalšom postupe,“ uviedol Fico.
Mimoriadne zasadnutie vlády a krízovej komisie na agrorezorte prebehli už počas víkendu od 22. do 23. marca. Do platnosti tiež vstúpili núdzové opatrenia, ktoré nariadil ešte v piatok (21. 3.) hlavný veterinárny lekár SR Martin Chudý.
Na straty sa pripravujú aj chovatelia oviec
Dôsledky slintačky a krívačky môžu ovplyvniť nielen blížiacu sa Veľkú noc, ale aj bežných spotrebiteľov. Predajcovia majú obavy z poklesu tržieb z predaja zvierat, mäsa či mliečnych výrobkov, dodávajú tvnoviny.sk.
Na straty sa pripravujú aj chovatelia oviec. Napríklad chovateľ z východného Slovenská má zhruba 800 jahniat, z ktorých okolo 500 je pripravených na veľkonočné sviatky. Z dôvodu platného zákazu vyvážania zvierat a mäsa je pravdepodobné, že ovečky zostanú naďalej v chove.
„Človek na to nechce myslieť, ale celá vaša práca, ktorú robíte 20 rokov, sa môže stratiť v priebehu jedného týždňa,“ hovorí Peter.
Hrozí výpadok produkcie
Na Slovensku sa ročne vyprodukuje okolo 813-tisíc ton mlieka, čo je len niečo vyše pol percenta celkovej produkcie Európskej únie.
Po hrozbe poklesu produkcie mäsa môžu bitúnkom klesnúť aj výnosy z predaja mlieka. Horšie čísla sú v chove hovädzieho dobytka, ktorého sa počas roka zabije u nás okolo 24-tisíc kusov a v porovnaní s celoeurópskou spotrebou pokrýva Slovensko len 0,11 percent produkcie.
„Ak sa nákazu nepodarí zastaviť, tak časť slovenských producentov mäsa aj výrobcov mlieka a mliečnych výrobkov môže mať výpadok produkcie, čo bude mať tlak na pultové ceny,“ ozrejmil Filip Kasana, prezident Zväzu obchodu SR.
Varovným prstom je prípadné rozšírenie nákazy do susedného Poľska, čo síce zatiaľ nehrozí, ale ak dôjde k tomuto scenáru, pocítili by sme výrazne vyššie ceny na pultoch obchodov.