Chrípka, covid alebo prechladnutie? Zistite, ktorá choroba vás trápi

Ilustračná fotografia (Zdroj: Pixabay.com)
Reklama

A je to tu znova. Chladné počasie a prechody medzi vykurovanými interiérmi môžu mať vplyv na naše zdravie. Prečítajte si, ako zistiť, ktorá choroba vás zastihla a ako ju liečiť.

Kedysi to bolo jednoduché. Ľahšie ochorenia sa nazývali skrátene prechladnutia. Keď bolo horšie, hovorili sme o chrípke. Ale po covidovej pandémii sa ľudia viac boja, píše portál idnes.cz.

„Len vírusov, ktoré spôsobujú to, čomu ľudovo hovoríme prechladnutie alebo nádcha, je asi dvesto. K tomu treba pripočítať niekoľko chrípkových vírusov, vírus covid-19 a ďalšie,“ vymenúva Ludmila Mazylkinová, všeobecná lekárka zo siete zdravotníckych zariadení Moje ambulance. Mnohé bakteriálne ochorenia sa navyše spočiatku správajú úplne rovnako ako vírusové.

Covid sa často správa, ako sa mu zachce

Ako teda môžete presne zistiť, čím, ste sa nakazili? „Ešte pred niekoľkými rokmi bola dobrým vodítkom rýchlosť nástupu ochorenia. Pri vírusoch prechladnutia sa príznaky rozvíjajú pomaly, zatiaľ čo pri chrípke je nástup v priebehu niekoľkých hodín,“ spomína na jednoduchšie časy. Potom však prišiel rok 2020 a všetko skomplikoval covid. „Je nepredvídateľný nielen z hľadiska príznakov, ale aj z hľadiska závažnosti,“ upozorňuje lekárka.

Ak máte podozrenie, nechajte si urobiť antigénový test, inak si nemôžete byť istí. „Včasné odhalenie kovidu-19 je dôležité najmä pre ľudí s cukrovkou, cievnymi a srdcovými ochoreniami, chronickým ochorením pľúc alebo obličiek alebo rakovinou,“ varuje lekárka Mazylkinová.

Očkovanie pomôže

Závažným komplikáciám možno predísť včasným podaním špeciálnych liekov. Očkovanie je však ešte lepším riešením. A to isté platí aj v prípade chrípky. Pravdou je, že rozlíšiť kovid od chrípky je pre laika ťažké. V oboch prípadoch vás zvyčajne bolí hlava a pociťujete svalovú únavu, čo pri prechladnutí a chrípke neplatí.

Covid a chrípku často sprevádza aj nevoľnosť a niekedy aj hnačka, ktoré prechladnutie nespôsobuje. Pri chrípke nestrácate čuch, ale pri covide a nádche áno. Ako vidíte, rozlíšiť vírusové infekcie nie je jednoduché. Preto sa snažte chrániť vopred. Okrem očkovania je dobré nevyhľadávať preplnené priestory a snažiť sa zdržiavať vonku.

„Pobyt na čerstvom vzduchu, aj keď mrzne, je najväčšou podporou imunity,“ tvrdia odborníci z Mayo Clinic. Stravujte sa zdravo, dopĺňajte vitamíny a snažte sa vyhýbať stresu, práve preto, aby ste si neoslabili imunitu.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie