Rodičia a žiaci posledných ročníkov základných škôl by mali zbystriť pozornosť. Ministerstvo školstva koncom novembra minulého roka upravilo termín na podanie prihlášok na stredné školy.
V súvislosti s novelou školského zákona č. 290/2024 Z. z. (§ 63 ods. 2) musia byť prihlášky podané najneskôr do 20. februára. To znamená, že žiaci majú tento rok na rozhodovanie o mesiac menej času ako v minulosti.
Prihlášku na vybranú strednú školu podáva žiak alebo jeho rodič riaditeľovi základnej školy, ktorú momentálne navštevuje. Prijímacie pohovory a talentové skúšky sa budú konať v druhej polovici marca a výber školy by preto mal byť dobre premyslený.
Vybrať si treba s rozvahou – dôležité sú talent aj perspektíva
Pri rozhodovaní o strednej škole je nevyhnutné zvážiť nielen žiakove schopnosti, nadanie a záujmy, ale aj jeho budúcnosť na trhu práce. „Zásadné je myslieť dopredu,“ zdôrazňuje v tlačovej správe prezidentka Asociácie personálnych agentúr Slovenska (APAS) a riaditeľka ManpowerGroup Slovensko Zuzana Rumiz.
„Dynamika pracovného trhu sa rýchlo mení, preto je dôležité vybrať takú školu, ktorá pripraví žiaka nielen na konkrétne povolanie, ale aj na flexibilnú reakciu na meniace sa požiadavky zamestnávateľov,“ dodáva.
Podobný pohľad na výber budúcej profesie ponúka aj Adam Pribylinec, marketingový riaditeľ personálnej agentúry Proplusco: „Podľa našich analýz a skústeností zamestnávatelia na Slovensku hlásia dlhodobý nedostatok kvalifikovaných pracovníkov. Až 69 % firiem má problém obsadiť odborné pozície.“
Technické odbory a remeslá – budúcnosť s istotou uplatnenia
Trh práce dnes favorizuje absolventov technických odborov, najmä v oblastiach strojárstva, elektrotechniky, IT a automobilového priemyslu. Okrem toho sa dlhodobo zýva nedostatok pracovnej sily v zdravotníctve, stavebníctve a logistike. Perspektívu majú aj odbory spojené s automatizáciou, digitalizáciou a zelenými technológiami.
„Remeselé odbory sú dnes často podceňované, no v skutočnosti sú na trhu práce veľmi žiadané. Platy absolventov odborných škôl v technických profesiách sú neraz vyššie ako nástupné mzdy vysokoškolákov,“ upozorňuje Zuzana Rumiz.
Rodičia by preto mali zvážiť všetky faktory – od schopností dieťaťa, cez jeho záujmy, až po budúcu uplatniteľnosť. Najdôležitejšie je však konať včas. Termín na podanie prihlášok uplynie už 20. februára!