Ako vníma možnú spoluprácu s Hlasom-SD a akú podobu by si predstavovala pre budúcu vládu? Tieto otázky smerovali na Janu Bittó Cigánikovú zo SaS viacerí predstavitelia demokratickej opozície, vrátane niektorých jej straníckych kolegov. Tí sa pozastavili nad jej predchádzajúcimi vyjadreniami o potenciálnej spolupráci so stranou Matúša Šutaja Eštoka.
Liberálna politička, ktorá sa dlhodobo venuje zdravotníckej problematike, teraz bližšie vysvetlila svoj postoj a zdôvodnila, prečo sa na individuálnej aj straníckej úrovni drží svojho názoru na koaličný Hlas. V rozhovore pre Hospodárske noviny Cigániková rozobrala svoj individuálny pohľad na spoluprácu s Hlasom-SD. Hoci už niekoľko mesiacov nezastáva post podpredsedníčky SaS a venuje sa štúdiu, naďalej si plní svoje poslanecké povinnosti a aktívne sa zúčastňuje parlamentných rokovaní. Pozornosť vzbudila aj svojím rozhodnutím podporiť stavebný zákon ako jediná z opozičných poslancov, hoci podľa vlastných slov to nebolo jednoduché rozhodnutie.
Otázky však vyvolali aj jej skoršie vyjadrenia o tom, že si dokáže predstaviť vládnu spoluprácu s Hlasom-SD po prípadnom rozpade súčasnej koalície. Táto strana je aktuálne súčasťou vlády Roberta Fica (Smer-SSD).
Osobný postoj v rámci SaS
Cigániková sa vrátila k svojim decembrovým vyjadreniam, v ktorých naznačila, že by bola ochotná spolupracovať s Hlasom v prípade rozpadu súčasnej koalície. Tento názor však rázne odmietol predseda SaS Branislav Gröhling, pričom ho podporilo aj nové vedenie strany. Tým sa ocitla vo výraznej menšine nielen v opozícii, ale aj v rámci vlastnej strany.
„Pán Gröhling má pravdu. Väčšina členov SaS sa od Hlasu dištancuje, čo je politicky pochopiteľné, keďže táto strana podporila množstvo problematických zákonov,“ uviedla v rozhovore pre Hospodárske noviny. „Ak by existovala iná alternatíva, určite by som ju preferovala,“ dodala.
Alternatívy k Hlasu?
V diskusnej relácii Cigániková položila rečnícku otázku, či by bola lepšou alternatívou opäť spolupráca s Igorom Matovičom. „Ak by som mala šancu ukončiť súčasnú koalíciu a zbaviť krajinu Fica a Danka, pričom by som musela spolupracovať s Hlasom za podmienky, že nebudú kontrolovať justíciu a políciu, tak by som o tom bola ochotná diskutovať,“ zopakovala svoj postoj.
Kritika oklieštenia názorov v opozícii
Cigániková tiež upozornila na to, že v opozícii podľa nej existujú „povolené“ a „zakázané“ názory. „Mám pocit, že ak človek uvažuje inak ako väčšina a Denník N, hneď je označovaný za kolaboranta. Pritom ide len o pragmatický prístup,“ vysvetlila.
Podľa nej ak opozícia neponúkne Hlasu inú alternatívu než spoluprácu s Ficom, nemôže očakávať rozpad súčasnej vlády. „Ak chceme oslabiť koalíciu, musíme Hlasu ponúknuť možnosť spolupráce za jasných podmienok. Napríklad výmenu ich lídra a odmietnutie kontroverzných zákonov,“ uviedla.
Drucker a Šaško lepší než Danko so Šimkovičovou
Cigániková tiež vyzdvihla rozdiel medzi jednotlivými politikmi. „Nemôžeme hádzať do jedného vreca ľudí ako Tomáš Drucker a Kamil Šaško s Andrejom Dankom či Martinou Šimkovičovou,“ dodala. Zároveň dala jasne najavo, že si nevie predstaviť návrat k spolupráci s Matovičom, aj keď práve jeho hnutie Slovensko momentálne hrá dôležitú rolu v možnom vytvorení novej opozičnej väčšiny.