Čím neskôr plánujete dieťa, tým viac zaplatíte za poistku: Prečo je dobré myslieť na poistenie ešte pred tehotenstvom?

tehotenstvo-dávka
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/boggy, freepic.diller
Reklama

Mnohé ženy sa dnes rozhodnú mať prvé dieťa po tridsiatke. Vyšší vek však prináša nielen viac zdravotných rizík, ale aj vyššie náklady na životné poistenie. Odborníci preto varujú: ak plánujete založenie rodiny, neodkladajte poistenie na poslednú chvíľu.

Mať dieťa po tridsiatke je dnes čoraz bežnejšie, no nesie so sebou aj vyššie náklady na poistenie. Ak chcete myslieť na bezpečie svojej rodiny a zároveň ušetriť, ideálny čas na uzavretie životného poistenia je skôr, než začne vaše tehotenské dobrodružstvo.

Vyšší vek znamená vyššie poistné

Podľa údajov Eurostatu dosiahla priemerná veková hranica prvorodičiek v Európe už viac než 29 rokov, píše portál finsider.sk. So stúpajúcim vekom rastú aj zdravotné riziká, čo sa odráža na cene životného poistenia. Ako vysvetľuje Alexandra Chmelová z Finportalu, čím je klientka mladšia, tým nižšie má poistné. Napríklad zdravá 25-ročná žena zaplatí menej než 35-ročná, ktorej sadzby sa zvyšujú spolu s vekom.

Rizikové tehotenstvo môže znamenať dodatočné výluky alebo vyššiu cenu. Ak žena už v čase uzatvárania zmluvy čaká dieťa, nemôže neskôr žiadať plnenie za hospitalizáciu, chirurgický zákrok pri cisárskom reze či práceneschopnosť.

Tehotenstvo sa oficiálne nesleduje, čakacia doba však rozhoduje

Zaujímavosťou je, že poisťovne pri vstupe do poistenia nevyžadujú informáciu o tehotenstve. Napriek tomu platí tzv. čakacia doba, ktorá býva 8 až 12 mesiacov. Ak sa žena poistí v prvých týždňoch tehotenstva, pri pôrode už môže byť chránená. Naopak, ak sa poistí neskôr, pôrod do čakacej doby nestihne, a tak nemá nárok na plnenie.

Pri rovnakých podmienkach zmluvy je rozdiel medzi mladšou a staršou ženou len v cene. Napríklad pri 30-ročnej poistnej dobe by 35-ročná žena platila mesačne približne 74,50 €, kým 25-ročná len 44,40 €.

Najlepšie je poistiť sa ešte pred otehotnením

Odborníci radia uzatvoriť poistku ešte pred tehotenstvom. Vyhnete sa tak nielen vyššej cene, ale aj komplikáciám s čakacou dobou. Niektoré poisťovne ju majú kratšiu, iné dlhšiu — v niektorých prípadoch až 12 mesiacov. Ak sa tehotenstvo začne počas čakacej doby, žena nemusí mať nárok na poistné plnenie, aj keď zmluvu uzatvorila včas.

„Určite odporúčam nechať si preveriť, aká je čakacia doba v poisťovni, v ktorej chcú uzavrieť poistenie. Ak však uzavrú poistenie pred tehotenstvom, nemusia zväčša čakaciu dobu vôbec riešiť s výnimkou poisťovní, ktoré majú čakaciu dobu dlhšiu ako 9 mesiacov. Samozrejme, pri poisťovni s čakacou dobou 12 mesiacov je reálne riziko, že nevznikne nárok na poistné plnenie v súvislosti s tehotenstvom aj napriek tomu, že zmluva bola jasne uzavretá pred vznikom tehotenstva,“ priblížil Búlik.

Zdravotný stav sa navyše po tridsiatke môže rýchlo meniť. Práve v tomto období sa často objavujú prvé vážnejšie diagnózy, čo môže ďalej ovplyvniť podmienky poistenia.

Poistenie len jedného partnera nestačí

Veľa párov poisťuje iba živiteľa rodiny. Avšak, aj rodič na materskej či rodičovskej dovolenke by mal byť krytý. Ak ochorie alebo zomrie, druhý partner môže prísť o príjem, ak musí zostať doma a postarať sa o rodinu. Podobné riziko hrozí aj pri deťoch, ak dieťa vážne ochorie, jeden z rodičov často ostáva doma, čím rodina stratí dôležitý príjem.

Podľa odborníka Ivana Kahaneca z Brokerie je ideálne, ak sú poistení obaja rodičia. Každý člen domácnosti by mal mať kryté aspoň základné riziká — smrť, vážne ochorenia, trvalé následky či invaliditu. Poistná suma sa nastavuje podľa príjmu, alebo v prípade nepracujúceho člena tak, aby pokryla základné náklady.

„Ak si to rodina nemôže dovoliť, je lepšie poistiť aspoň živiteľa. V praxi však môže ochorenie alebo úmrtie rodiča na rodičovskej dovolenke spôsobiť výpadok príjmu živiteľa. Napríklad, ak rodič na rodičovskej vážne ochorie, druhý partner môže byť nútený obmedziť alebo prerušiť prácu, aby sa postaral o dieťa a chorého partnera, čím príde rodina o príjem. Podobná situácia nastáva aj pri rizikovom poistení detí – ak dieťa vážne ochorie alebo utrpí úraz, jeden z rodičov často zostáva doma a stratí príjem. Preto je vhodné, aby boli poistení obaja rodičia, nielen ten, ktorý pracuje,“ vysvetlil Kahanec.

Rodinné poistenie prináša výhody aj nižšiu cenu

Výhodnou možnosťou je uzatvorenie jednej poistnej zmluvy pre celú rodinu. Nielenže sa tým znižuje cena, ale rodina získa prehľadné a komplexné krytie všetkých dôležitých rizík.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis