Čína plánuje realizáciu ambiciózneho projektu, ktorý má potenciál nielen transformovať energetiku, ale aj geopolitiku. Na východnom okraji tibetskej náhornej plošiny, v blízkosti hraníc s Indiou, vznikne najväčšia vodná elektráreň na svete. Ako uviedol portál zive.cz, projekt na rieke Jarlung Cangpo, s cieľom vyrobiť trikrát viac energie než slávna priehrada Tri tiesňavy, predstavuje investíciu v hodnote až 137 miliárd dolárov. Avšak tento rozsiahly projekt vzbudzuje obavy o jeho dopad na prírodu a riečny tok, ktorý pokračuje do Indie a Bangladéša.
Gigantický projekt s obrovským potenciálom
Vodná elektráreň na rieke Jarlung Cangpo má ročne vyrábať až 300 terawatthodín energie. Aby sme si to lepšie predstavili, toto množstvo energie by stačilo na pokrytie spotreby až 300 miliónov ľudí. Na porovnanie, priehrada Tri tiesňavy vyprodukuje ročne asi 95 až 112 terawatthodín. Tento projekt je súčasťou širšej stratégie, ktorá sa zameriava na rozvoj obnoviteľných zdrojov energie a zlepšenie životných podmienok v Tibete.
Projekt na rieke Jarlung Cangpo má tiež podporiť ekonomiku regiónu, vytvoriť tisíce pracovných miest a modernizovať infraštruktúru. Jarlung Cangpo je jednou z najvyššie položených riek na svete a vďaka svojim prudkým klesaniam má obrovský potenciál na využitie vodnej energie. Na realizáciu tohto projektu je potrebné vyťažiť štyri tridsaťkilometrové tunely cez masív hory Namcha Barwa, aby sa rieka odklonila a využila jej vodný potenciál. Prehrada sa má nachádzať v oblasti, kde sa rieka ponára do tzv. Veľkého kaňonu, ktorý je hlbší než americký Grand Canyon a dosahuje hĺbku 6 009 metrov.
Tento obrovský projekt však nie je bez rizík. Krajina je seizmicky aktívna, čo môže priniesť dodatočné výzvy v prípade zemetrasení a iných prírodných katastrof. Okrem toho nie je ešte jasné, koľko obyvateľov bude musieť byť presídlených, čo v prípade tohto rozsahu projektov predstavuje významný sociálny faktor.
India a Bangladéš sa obávajú dopadov na vodný tok
Najväčšie obavy vyvoláva projekt zo strany Indie a Bangladéša. Rieka Jarlung Cangpo, ktorá pri prietoku do Indie mení názov na Brahmaputru, poskytuje vodu miliónom ľudí. India sa obáva, že čínska priehrada môže ovplyvniť tok vody a mať vážne dôsledky na poľnohospodárstvo a životy obyvateľov v oboch krajinách. Indický poslanec Ninong Ering vyjadril skeptický postoj, keď povedal: „Nemôžeme dôverovať našim susedom. Nikdy neviete, čo môžu urobiť.“ India sa obáva, že by Čína mohla manipulovať s prietokom vody, čo by mohlo mať katastrofálne následky, ako sú záplavy alebo nedostatok vody pre zavlažovanie v obdobiach sucha.
Čínske úrady sa však snažia tieto obavy zmierniť a uisťujú, že projekt nebude mať negatívny dopad na dolný tok rieky. Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí, Mao Ning, vyhlásila, že „projekt nebude mať negatívny dopad na dolný tok rieky.“ Avšak India stále požaduje väčšiu transparentnosť a spoluprácu pri realizácii tohto projektu.
Geopolitické napätie a ekologické obavy
Napätie medzi Indiou a Čínou sa zintenzívňuje aj na pozadí hraničných sporov, najmä v oblasti Arunáčalpradéš, ktorý Čína považuje za súčasť Tibetu. Tento strategicky dôležitý región je bohatý na prírodné zdroje a stal sa predmetom sporov medzi oboma krajinami. Čína v tejto oblasti rozširuje svoju prítomnosť, čo vyvoláva obavy Indie o bezpečnosť svojich hraníc.
Okrem geopolitických otázok sa objavujú aj ekologické obavy. Výstavba priehrady v seizmicky aktívnej oblasti môže viesť k zosuvom pôdy, poškodiť miestne ekosystémy a ohroziť mnohé ohrozené druhy rastlín a živočíchov. Akékoľvek narušenie vodného toku môže mať negatívne dopady na biodiverzitu regiónu a poľnohospodárstvo v oblastiach nižšie položených. Ochrancovia prírody varujú pred znečistením vody a narušením prírodných migračných ciest zvierat, čo môže mať dlhodobé ekologické dôsledky.
Čína plánuje spustenie projektu, India a Bangladéš pozorne sledujú situáciu
Aj keď Čína zatiaľ neurčila presný dátum začatia výstavby tejto obrovskej priehrady, India a Bangladéš pozorne sledujú situáciu. Tento projekt nie je len obrovským technologickým a inžinierskym úspechom, ale aj ďalšou kapitolu v zložitej geopolitickej hre medzi týmito dvoma ázijskými gigantmi. Ako sa bude tento projekt vyvíjať a aké dôsledky bude mať na regionálnu bezpečnosť, prírodu a obyvateľov, ukáže len čas.