Púšť Kubuqi má rozľahlú a otvorenú pôdu ideálnu pre solárne farmy. Táto oblasť má dostatok slnečných zdrojov s približne 3 100 hodinami slnečného svitu za rok.
V Číne vzniká obria fotovoltaická stena, ktorá po dokončení vytvorí nový rekord v oblasti fotovoltaických fariem v krajine. Bude vyrábať 100 gigawattov inštalovanej kapacity.
V dedine Chaideng sa cez púšť tiahne 3,46 milióna modrých solárnych panelov, ktoré pokrývajú 30 štvorcových kilometrov a premieňajú nekonečné piesky na trblietavé „fotovoltaické more“, píše China Daily.
Rozľahlá pôda
Liu Tianyuna, zástupca riaditeľa úradu pre lesné hospodárstvo a pasienky v Ordose, dodáva, že tento projekt síce nemôže svojou dĺžkou konkurovať skutočnému Veľkému múru, plánuje sa však rozšíriť na približne 400 kilometrov s priemernou šírkou päť kilometrov.
Základňa solárnej energie je súčasťou ambiciózneho projektu rekultivácie púšte. Panely sa budú tiahnuť pozdĺž severného okraja púšte Kubuqi.
K dnešnému dňu mesto nainštalovalo 5,42 gigawattov solárnej energie na viac ako 133 kilometroch štvorcových piesočnatej pôdy.
Púšť Kubuqi má rozľahlú a otvorenú pôdu ideálnu pre solárne farmy. Táto oblasť má dostatok slnečných zdrojov s približne 3 100 hodinami slnečného svitu za rok.
Okrem výroby energie sa miestne solárne projekty ukázali ako užitočné aj pri zmierňovaní častých a intenzívnych piesočných búrok v tejto oblasti.
Podľa portálu Peking spotreboval v roku 2023 135,8 miliardy kilowatthodín (kWh) elektriny. Predpokladá sa, že do roku 2030 bude elektráreň vyrábať zhruba 180 miliárd kWh, čím pokryje nielen spotrebu Pekingu, ale aj priľahlých oblastí.
Životnosť sa predĺžila
Projekt presadil inovatívny prístup so solárnymi panelmi na výrobu energie umiestnenými na vrchu, čo umožňuje rastlinám rásť na zemi a pásť sa malým hospodárskym zvieratám.
Solárne panely môžu znížiť odparovanie podzemnej vody o 20 až 30 percent a zároveň poskytnúť tieň pred slnkom a úkryt pred vetrom, čo podporuje rast rastlín. Rastlinám a hydine, ktorým sa darí v tieni, tento prístup prináša ekonomické aj ekologické výhody.
V niektorých suchých oblastiach sa pre zelené púštne krajiny používa aj kvapková závlaha na solárnu energiu. Na prispôsobenie sa náročným podmienkam púštneho prostredia boli zavedené inovácie vo fotovoltaických moduloch.
Fotovoltaické moduly využívajú technológiu a články, ktoré dokážu zachytiť slnečné svetlo z oboch strán, pričom využívajú vysokú odrazivosť piesočnatých povrchov na zvýšenie výroby energie približne o 8 percent.
Životnosť modulov sa tiež predĺžila z 25 rokov na 30 rokov po aplikovaní materiálov na zapuzdrenie s dvojitým sklom.
Minimálna vzdialenosť medzi fotovoltaickými panelmi a zemou bola upravená na približne 2,5 metra, čo poskytuje dostatok priestoru pre ľudí aj stroje na ľahký pohyb popri farmárskej práci.
Zhang Xiuling, vicestarosta Ordosu, povedal, že zasadením plodín do piesku a ich pokrytím solárnymi panelmi v podstate vytvárajú dvojvrstvový „štít“, ktorý udržiava pohyblivý piesok pevne „na uzde“.