fbpx

ČNB „schudla“ za posledný rok o štvrtinu, je najmenšia za šesť rokov

Reklama
Na snímke sídlo Èeskej národnej banky v Prahe. Praha, 27. apríla 2023. FOTO TASR - Barbora Vizváryová *** Local Caption *** easyfoto budova ÈNB exteriér profil

Zdroj foto: TASR

Česká národná banka (ČNB) prešla drastickou „odtučňovacou kúrou“. Objem jej majetku klesol za posledných 12 mesiacov o celú štvrtinu, čo predstavuje takmer 1 bilión Kč (42,29 miliardy eur). Z pohľadu aktív je tak ČNB momentálne najmenšia od jari 2017, keď sa ku koncu chýlila éra devízových intervencií proti silnej korune. Informoval o tom server E15.cz.

„Redukcia bilancie centrálnej banky za posledný rok súvisela primárne s intervenciami proti oslabovaniu českej meny. Centrálna banka začala konečne normalizovať stav z obdobia kurzového záväzku, v rámci ktorého od hráčov na trhu nakúpila 80 miliárd eur,“ uvádza portfólio manažér Erste Asset Managementu Tomáš Kroužel.

Aktíva ČNB predstavujú v súčasnosti 3,03 bilióna Kč. Čo sa týka veľkosti, svoje maximum dosiahla ČNB práve pred rokom, keď sa jej majetok priblížil k úrovni 4,1 bilióna Kč. Bilancia sa podľa štatistík scvrkla v dôsledku boja za silnú korunu zhruba o 600 miliárd Kč a ďalších viac než 400 miliárd Kč si z majetku ČNB odkrojila rekordná strata za minulý rok spôsobená primárne úrokovými platbami z depozitov komerčných bánk.

„V dôsledku vojnového konfliktu na Ukrajine a rastúcej neistoty na finančných trhoch ČNB bránila nadmerným výkyvom koruny,“ uvádza sa vo výročnej správe o výsledku hospodárenia centrálnej banky za minulý rok. Podľa ekonómov pomáha zníženie bilancie v boji s infláciou, ktorá vlani dosiahla takmer 20 %.

„Klesajúca bilancia má priamy vplyv na likviditu, ktorá zásadne ovplyvňuje úverovú a následne investičnú aktivitu, čo celú ekonomiku spomalí,“ uvádza ekonóm spoločnosti XTB Štěpán Hájek s tým, že práve to je pre centrálnu banku v prostredí vysokej inflácie žiaduce. ČNB tak podľa neho fakticky znížila objem dostupných peňazí v ekonomike. V súvislosti s tým Kroužel dodal, že ČNB zároveň otvorila priestor pre budúce zisky na korune, teda pre silnejšiu menu.

Za posledný rok sa zhruba o 6 % „zmenšil“ i americký Fed a približne o 5 % „schudla“ aj ECB. „Centrálne banky v súčasnosti prechádzajú normalizačným procesom po tom, ako predchádzajúce roky boli pre ne obzvlášť bezprecedentné. Na rozdiel od ostatných centrálnych bánk však ČNB nerealizovala nákupy dlhopisov formou kvantitatívneho uvoľňovania. Teraz sa tak nemusí zbavovať množstva nakúpených dlhopisov,“ dodal Hájek.

(1 EUR = 23,648 CZK)

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie