fbpx

Čo je imunoterapia? TAKTO sa líši od chemoterapie

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik, scitechdaily.com

Pri liečbe rakoviny sa využívajú rôzne medicínske metódy. Ide o takzvané terapie, ktorým sa v dnešnom článku budeme venovať. Konkrétne chemoterapii a imunoterapii. V názve síce majú zakorenenú terapiu, nejde o rovnaké postupy a rozlišujú sa najmä v spôsobe, ako je pacient liečený.

Onkologické ochorenia sú v súčasnosti veľkým strašiakom. Postihujú starších, ale aj mladších jedincov, ale tiež ľudí so zdravým životným štýlom. V závislosti od typu rakoviny a množstva rakovinových buniek lekári rozhodujú, akou formou budú pacienta liečiť.

Aký je rozdiel medzi chemoterapiou a imunoterapiou?

Hoci majú terapie podobný zámer, spôsob, akým tieto liečby ničia rakovinové bunky, sa líši. Imunoterapia sa snaží zvýšiť schopnosť vášho imunitného systému zabíjať rakovinové bunky. Chemoterapeutické lieky priamo zhoršujú schopnosť rakovinovej bunky replikovať sa.

Pri imunoterapii sa teda na zacielenie rakovinových buniek využíva náš imunitný systém. Štandardne sa ňou liečia niektoré druhy rakoviny, uvádza portál mesothelioma.com. Stáva sa čoraz populárnejšou pre agresívne typy, ako je napríklad mezotelióm. Ide o zriedkavý, ale „agresívny typ rakoviny, ktorý sa vyvíja z tzv. mezotelu, ochrannej membrány pokrývajúcej väčšinu vnútorných orgánov tela. Spája sa predovšetkým s rozšírením azbestu,“ ozrejmuje portál pilulka.sk.

Pri chemoterapii sa na likvidáciu buniek v celom tele alebo konkrétnej oblasti podávajú liečivá. Ide o najbežnejšiu formu liečby bez ohľadu na typ rakoviny. Chemoterapeutické lieky sú toxické pre rakovinové bunky. Preto môže chemoterapia spomaliť rast rakoviny alebo zabiť nádory, čím sa znížia symptómy rakoviny.

Imunoterapia nebola bežnou súčasťou liečby

Predtým bola dostupná len formou klinických skúšok. V posledných rokoch sa však imunoterapia stala pre pacientov dostupnejšia, píše portál Mesothelioma. Imunoterapia preukázala úspech pri zameraní sa na rast nádoru a symptómy s mezoteliómom, rakovinou kože, rakovinou pľúc, rakovinou prsníka a mnohými ďalšími typmi rakoviny.

Imunoterapeutická liečba učí imunitný systém bojovať proti rakovine. To môže spomaliť, zastaviť alebo zabiť nádorové bunky. Tento typ liečby rakoviny sa bežne používa v kombinácii s konvenčnou liečbou, ako je chirurgia, chemoterapia a rádioterapia.

V prípade určitých druhov rakoviny, ako je mezotelióm, môže byť imunoterapia možnosťou pre pacientov, ktorí nereagujú na štandardné možnosti liečby.

Na boj proti rakovine možno použiť dva typy imunoterapie:

  • Aktívne terapie učia imunitný systém bojovať s nádorom spôsobom, ktorý môže poskytnúť imunitnému systému pamäť. To znamená, že systém zvádza boj aj po ukončení liečby.
  • Pasívne terapie využívajú proteíny, ktoré umožňujú telu napadnúť a zabiť rakovinové bunky. Pasívne terapie však neposkytujú pamäť imunitného systému. Po ukončení liečby sa zároveň ukončí boj s rakovinou.

Chemoterapia patrí k štandardom

Ako sme si povedali, chemoterapia využíva na likvidáciu rakovinových buniek lieky, ktoré sú pre ne toxické. Chemoterapia tak môže spomaliť rast rakoviny alebo zabiť nádory, čím sa znížia symptómy rakoviny.

Chemoterapeutické lieky poškodzujú rakovinové aj zdravé bunky. Rakovinové bunky sú však náchylnejšie na poškodenie chemoterapiou ako normálne bunky.

Existujú rôzne lieky na chemoterapiu. Môžu sa použiť samostatne alebo v spojení s inými formami liečby, čo označujeme ako multimodálna liečba.

Niekoľko klinických štúdií v súčasnosti testuje chemoterapiu v kombinácii s inou liečbou rakoviny, vrátane imunoterapie.

Ako pri imuno, aj pri chemoterapii poznáme dva spôsoby podávania liečby:

  • Systémová chemoterapia sa podáva injekčne alebo vo forme tabliet. Prechádza krvným obehom, aby sa zamerala na rakovinové bunky a zabil ich. Zároveň ovplyvňuje viac buniek, pacienti preto mávajú viac vedľajších účinkov než pri intrakavitárnej chemoterapii.
  • Intrakavitárna chemoterapia sa aplikuje priamo na nádorové formácie, najčastejšie počas operácie.

Dĺžka pôsobenia a vedľajšie účinky

Chemoterapia prestane účinkovať, keď sa lieky už nepodávajú. Imunoterapia môže potenciálne stimulovať váš imunitný systém, aby pokračoval v boji proti rakovine aj po ukončení liečby.

Pri prvom začatí liečby má chemoterapia potenciál mať takmer okamžitý účinok na zmenšenie nádoru. Imunoterapia často trvá dlhšie, kým začne účinkovať, informuje portál healthline.com.

Oba typy liečby môžu potenciálne spôsobiť mierne a závažné vedľajšie účinky.

Nežiaduce účinky chemoterapie

Chemoterapia, bohužiaľ, ovplyvňuje aj zdravé bunky vo vlasových folikuloch, črevách a kostnej dreni v tele. Tento široký útok môže viesť k celému radu vedľajších účinkov, vrátane:

  • Vypadávaniu vlasov
  • Nevoľnosti a vracaniu
  • Únavy
  • Zvýšeného rizika infekcie

Vedľajšie účinky imunoterapie

Imunoterapia, ktorá je vo všeobecnosti spojená s menším počtom akútnych vedľajších účinkov ako chemoterapia, môže stále predstavovať významné riziká. Bežné vedľajšie účinky zahŕňajú:

  • Reakcie imunitného systému: Keďže imunoterapia stimuluje imunitný systém, môže sa niekedy stať nadmerne aktívnym, čo vedie k zápalu v orgánoch, ako sú pľúca (pneumonitída), hrubé črevo (kolitída) a pečeň (hepatitída).
  • Príznaky podobné chrípke: Mnohí pacienti pociťujú horúčku, zimnicu a únavu, ktoré sa podobajú príznakom chrípky. Tieto príznaky sú zvládnuteľné, ale môžu ovplyvniť každodenné aktivity.
  • Hormonálne zmeny: Stavy ako hypotyreóza sa môžu vyskytnúť, keď imunitný systém ovplyvňuje žľazy produkujúce hormóny, čo si vyžaduje nepretržitú hormonálnu substitučnú liečbu. Pri stavoch, ako je hypotyreóza, môžu pacienti dostávať hormonálnu substitučnú liečbu na obnovenie normálnych hladín.

Je imunoterapia účinnejšia ako chemoterapia?

V niektorých prípadoch môže imunoterapia pre pacienta fungovať lepšie ako chemoterapia. Existuje celý rad ovplyvňujúcich faktorov, ktoré určujú účinnosť rôznych liečebných metód, ako je typ rakoviny, štádium, miesto výskytu rakoviny a zdravie pacienta. Najlepší liečebný plán stanoví odborník po konzultácii.

Zdroje:

healthline.com

cancerresearch.org

mesothelioma.com

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie