Nový rok sa už začal a s ním prichádzajú aj nové plány do budúcnosti. Čo na to tentokrát využiť naše nočné sny? Poďme sa im pozrieť na kĺb, dokážu totiž mnohé napovedať, píše portál idnes.cz.
Aj keď nie je vedecky potvrdené, že sny majú schopnosť predpovedať budúcnosť, mnohí ľudia veria, že niektoré sny môžu obsahovať náznaky alebo varovania. Sny tiež môžu byť spôsobom, ako si náš mozog spracováva nevyjasnené alebo nevyriešené problémy, ktoré sa nám nedarí riešiť v bdelom stave.
Možno sa vám to stalo tiež. V noci sa vám v hlave odohrával príbeh, ktorý až znepokojujúco súvisel s tým, čo práve prežívate.
„V našej firme sa robili veľké presuny. Ja som ale mala stále pocit, že sa ma netýkajú,“ rozpráva napríklad pani Anita (43) a pokračuje: „Lenže potom som jedného rána jednoducho vedela, že ma vyhodia. Poznala som aj to, ako na to zareagujem a kto mi to povie. Snívalo sa mi o tom.“
A čo je na tom ešte podivnejšie – naozaj sa to stalo. Je to náhoda, alebo nie? Možno vás to prekvapí, ale „veštecké“ sny existujú. Hovorí sa im prekognitívne alebo tiež prorocké.
„Jedná sa o také sny, ktoré jasne predvídajú veci, čo sa ešte len stanú bez toho, aby človek, ktorému sa zdajú, vedel alebo tušil, že k niečomu takému dôjde,“ referuje klinická psychologička Helen Marlo.
Hoci na túto tému neexistujú žiadne štatistiky, spomínaná odborníčka podľa svojich skúseností a praxe kolegov odhaduje, že skúsenosť s nimi má až 60 percent populácie. A to hovorí len o tých ľuďoch, ktorí si to neskôr uvedomia.
Ide o varovné znamenie
Ako prekognitívne sny odlíšiť od tých, ktoré sa vám zdajú bežne a z ktorých si žiadny obrázok o budúcnosti rozhodne neurobíte?
„Prorocké sny sú často veľmi presné v detailoch a tiež v logickej nadväznosti,“ hovorí neurologička Sanam Hafeez. Často sa v nich objavujú aj reálni ľudia, ktorých poznáte. Majú podobu ako v skutočnosti a správajú sa podobne. „Ľuďom sa často sníva o niekom, kto má cudzí vzhľad alebo je úplne iný, než ako ho poznajú v reálnom svete. Ak sa to stane, z väčšiny prípadov nejde o víziu budúcnosti,“ dodáva odborníčka.
Rovnako je pravidlom, že keď sa človek prebudí po prekognitívnom sne, nemá pocit, že sa mu zdalo niečo nejasné. Naopak. Veľmi dobre si pamätá každý detail takého nočného príbehu.
Do spánku si často berieme kúsok bdenia
Prečo sa to deje, nie je ľahké presne určiť. „Každý človek je iný a tiež sa mu občas stane, že sa mu zdajú podobné veci,“ poznamenáva psychologička Shelby Harrisová. V každom prípade je taký sen vždy spustený nejakým faktorom.
„Prekognitívne sny sa väčšinou nesnívajú ľuďom, ktorí sú úplne v pokoji. Vždy musia niečo riešiť – či už vážnejšie, alebo menej kritické,“ dodáva odborníčka.
Tým faktorom, ktorý spustí snívanie, je však pre každého človeka niečo iné. Ráno každý reaguje inak. „Väčšinou sa však ľudia tomu, čo vo spánku videli, poddajú. A tým to všetko potvrdia,“ dokladuje odborníčka.
Tým sa dostávame k jednej podstatnej veci – sny ako také nepredpovedajú budúcnosť. A ak áno, vieme o tom len veľmi málo. To, čo však dokážu, je usporiadať nám myšlienky a priradiť k sebe aj nepatrné náznaky nadchádzajúcich udalostí, ktoré človek v bdelom stave nedokázal správne spracovať. Náš mozog si ich jednoducho uložil niekde do hlbín, a aj keď si s nimi vtedy nevedel rady, zostali v ňom.
„Týmto spôsobom sa dá napríklad dobre vysvetliť prípad pani Anity,“ súhlasí psychologický kouč Richard Faber a vysvetľuje: „Mohla mať nejaké náznaky, že sa jej bude týkať výpoveď z práce. Ale zatvárala nad tým oči alebo to nechcela vedieť. Keď už však išlo do tuhého, sny jej to povedali v plnej sile.“
Niekedy ide len o súhrn skúseností
(Článok pokračuje na ďalšej strane)