Čoraz viac Slovákov prekvapujú NÍZKE dôchodky z druhého piliera. KTO za to môže?

Zdroj: Canva
Reklama

Mnohí dôchodcovia, ktorí si dlhé roky sporili v druhom pilieri, sú dnes nepríjemne zaskočení výškou svojho dôchodku. Nie je to však zlyhanie systému ako takého, ale často samotného prístupu sporiteľov. Až 83 % z nich si po dovŕšení dôchodkového veku nevyberá doživotnú rentu, ale radšej siahne po jednorazovej výplate.

Tá často putuje na nákup nového spotrebiča, dovolenku alebo opravu auta. Výsledok? Po krátkodobom komforte ich čakajú roky s nízkym mesačným príjmom, ktorý už výraznejšie nevzrastie.

Ďalším dôvodom, prečo sa peniaze v druhom pilieri mnohým Slovákom nezhodnotili podľa očakávaní, je ich presun do garantovaných fondov. Ako uvádza Finsider.sk, tento krok iniciovala vláda ešte v roku 2013, údajne v záujme ochrany úspor. Realita je však taká, že garantované fondy prinášajú oveľa nižšie výnosy než akciové či indexové fondy. Ľudia tak majú síce istotu, že o nič neprídu, no zároveň sa oberajú o možnosť vyšších výnosov. Často je výsledok len mierne vyššia nasporená suma, než koľko sami do systému vložili.

Príliš nízke odvody, príliš malé úspory

Problém spočíva aj v tom, že množstvo sporiteľov do systému vkladajú len minimálne sumy. Platí jednoduchá rovnica – kto málo odvádza, nemôže čakať veľký dôchodok. Tento fakt sa často prehliada, no práve nízka výška mesačných príspevkov vedie k tomu, že aj celkové úspory na konci produktívneho veku sú slabé.

Slovenský dôchodkový systém trpí aj neustálymi zásahmi zo strany politikov. Otváranie druhého piliera sa opakovalo už viackrát. Ľudia tak boli viackrát nútení rozhodovať sa, či v systéme zostanú alebo nie, bez toho, aby mali istotu, ako budú podmienky vyzerať o pár rokov. Táto nestabilita vytvára medzi sporiteľmi zmätok a nedôveru. Mnohí tak vystupujú zo systému v domnienke, že si tým pomôžu, no v skutočnosti môžu prísť o budúci príjem.

Druhý pilier verzus starnúca populácia

Hoci sa momentálne môže zdať, že prvý pilier – teda štátny dôchodok – ponúka lepšie podmienky, ide len o dočasný stav. Slovensko čelí nepriaznivej demografickej budúcnosti. Kým dnes pripadá na jedného dôchodcu takmer štyri pracujúcich, o dvadsať rokov to budú sotva dvaja. A to bude mať zásadný vplyv na výšku dôchodkov vyplácaných zo Sociálnej poisťovne.

Bez reformy systému nebude možné udržať súčasnú úroveň dôchodkov, čo znamená, že budúce generácie dostanú menej, ako očakávajú.

Odchod z druhého piliera je rizikom

Otvorenie druhého piliera znamená, že ľudia dostanú možnosť z neho vystúpiť. Ich nasporené peniaze by sa tak presunuli do prvého piliera – teda k Sociálnej poisťovni. Tá následne vypočíta dôchodok tak, akoby nikdy neboli v druhom pilieri. To ale nesie so sebou veľkú neistotu. Výpočet budúceho dôchodku bude závisieť od stavu populácie, výšky odvodov a ekonomickej situácie o niekoľko desaťročí. A to všetko je dnes nemožné predvídať s istotou.

Na nízkych dôchodkoch z druhého piliera sa podpisuje viacero faktorov – od nízkych odvodov, cez zlú investičnú stratégiu až po politické zásahy. No netreba zabúdať, že veľkú časť zodpovednosti nesú aj samotní sporitelia, ktorí svoje rozhodnutia robia bez dostatočných informácií a často pod vplyvom krátkodobej motivácie.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis