Čo sa s nami deje PRED SMRŤOU? Zažijeme NIEKOĽKO ŠTÁDIÍ! TAKTO nám to TELO dáva NAJAVO

smrť
Zdroj: Canva
Reklama

Smrť je pre mnohých ľudí zdrojom obáv a neistoty. Hoci existuje mnoho teórií o tom, čo nasleduje po nej, nikto s istotou nevie, aká je skutočnosť. Odborníčka na paliatívnu starostlivosť, doktorka Kathryn Mannixová, však v rozhovore pre BBC Science Focus vysvetlila, čo sa s naším telom deje v posledných dňoch a hodinách života.

Postupný útlm organizmu

Každý človek prechádza procesom umierania individuálne – niekto pomalšie, iný rýchlejšie. Spoločným znakom však je postupný útlm telesných funkcií, pri ktorom organizmus znižuje svoju aktivitu a pripravuje sa na zánik. Niektorí pacienti v tomto období potrebujú lekársku starostlivosť v hospici, aby prežili posledné chvíle čo najpokojnejšie a bezbolestne, uviedla.

Strata chuti do jedla a únava

Jedným z prvých signálov blížiacej sa smrti je strata chuti do jedla a pitia. Telo prestáva mať potrebu prijímať potravu a energiu. Tento jav je označovaný ako „aktívne umieranie“.

S tým priamo súvisí aj pocit vyčerpania. Zomierajúci majú často málo energie, ich spánok je častejší, no paradoxne neprináša dostatok regenerácie. Niektorí pacienti už nie sú schopní vstať z postele, ich telo je čoraz slabšie.

„Chrapot smrti“ a posledné nádychy

S postupným spomaľovaním telesných funkcií klesá srdcová frekvencia a krvný tlak. Charakteristickým znakom blížiacej sa smrti môže byť tzv. „chrapot smrti“ – zvuk spôsobený nahromadením tekutín v dýchacích cestách, ktorý môže znieť desivo. Toto štádium obvykle signalizuje posledný deň života.

Dýchanie sa postupne stáva plytkejším a pomalším, až nakoniec úplne ustane. O niekoľko minút neskôr prestáva biť aj srdce a dochádza k zástave krvného obehu.

Náhly návrat síl – ilúzia zlepšenia

Zaujímavým fenoménom je tzv. „návrat k bývalému ja“. U niektorých pacientov sa krátko pred smrťou objaví náhle zlepšenie stavu. Sú čulejší, komunikatívnejší a vyzerajú, akoby sa ich zdravotný stav stabilizoval. Tento jav však býva iba dočasný a často je predzvesťou blížiaceho sa konca.

Mozog v posledných momentoch života

Štúdie naznačujú, že v posledných chvíľach pred smrťou dochádza k zvýšenej mozgovej aktivite v oblastiach súvisiacich so spomienkami a snívaním. Niektorí pacienti opisovali, že videli svojich blízkych, ktorí už zomreli. Tento fenomén, známy ako „videnie“, je často vnímaný ako zvláštny pokojný moment pred odchodom.

Smrť ako prirodzený proces

Doktorka Mannixová zdôrazňuje, že hoci je smrť nevyhnutnou súčasťou života, nemusí byť spojená s utrpením. Moderná medicína a paliatívna starostlivosť umožňujú, aby bol tento prechod dôstojný a bezbolestný. Pochopenie toho, čo sa deje v posledných chvíľach života, môže pomôcť zmierniť obavy tých, ktorí sa smrti boja, a pripraviť na ňu nielen samotných pacientov, ale aj ich blízkych.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti