Čo si ľudia prinášajú domov z ciest? A čo o nás vypovedajú veci, ktoré pochádzajú z iných kultúr? Výstava Životopisy ľudí a vecí vo Výstavnej sieni Starej radnice v Bratislave približuje osudy mimoeurópskych predmetov – múzejných aj súkromných.
Na prvý pohľad obyčajné predmety – maska, soška, textília – sa v novej výstave v Starej radnici premieňajú na svedkov dávnych ciest, koloniálnych príbehov aj osobných väzieb, ktoré treba čítať nanovo.
Zrkadlá našich postojov k svetu mimo Európy aj k sebe samým nastavuje nová výstava hlavného bratislavského múzea.
Vernisáž sa uskutoční vo štvrtok 22. mája o 18:00 na nádvorí Starej radnice.
Od suvenírov po výpovede o svete
Kurátorka výstavy Jana Švantnerová skúma pôvod, funkciu aj cestu, ktorou sa tieto predmety dostali do múzeí. Niektoré boli suvenírmi z ciest, iné sú svedectvom o zberateľských praktikách minulých storočí.
Zároveň výstava odhaľuje, ako naše predstavy o svete mimo Európy ovplyvňovalo koloniálne myslenie.
Za každým predmetom je vzťah
Jana Švantnerová upozorňuje, že výstava nie je len prehliadkou predmetov, ale najmä výpoveďou o ľuďoch, ktorí ich zbierali alebo žili v ich blízkosti. „Chceme ukázať, že každý predmet má svoj príbeh – niekedy veľký, inokedy skrytý. Aj zdanlivo bežný suvenír dokáže sprostredkovať príbeh kultúrnej výmeny, fascinácie, ale aj mocenských vzťahov,“ hovorí.
Maska z Indonézie aj amulet z Afriky
Expozícia predstavuje predmety z rôznych kútov sveta: rituálne masky z Indonézie, vyšívané textílie z Južnej Ameriky, ochranné amulety z Afriky, ale aj exotické nádobky, ktoré si bratislavskí cestovatelia kedysi prinášali z ciest ako trofeje či spomienky.
Niektoré z objektov majú známeho pôvodcu či majiteľa – iné sú anonymné, no o to väčšmi podnecujú predstavivosť a otázky:
- Kto ich vyrobil?
- Ako sa dostali do Bratislavy?
- Akú úlohu zohrali v živote svojho nositeľa?
Bratislavčania a ich osobné väzby
Kým časť výstavy reflektuje obdobie, keď sa predmety z mimoeurópskych kultúr dostávali do európskych múzeí v duchu koloniálneho pohľadu, druhá polovica výstavy sa sústreďuje na súčasnosť.
Tu dominujú príbehy Bratislavčaniek a Bratislavčanov, ktorí si dnes prinášajú predmety z ciest – nie ako trofeje, ale ako súčasti osobného príbehu, rešpektu a záujmu o iné kultúry.
Zbierku dopĺňajú príbehy dnešných obyvateľov Bratislavy, ktorí si k predmetom z rôznych kútov sveta vytvorili hlboké a osobné väzby.