Ruských provojnových blogerov rozzúrila rada azerbajdžanského prezidenta Ilhama Alijeva, aby Ukrajinci nikdy nesúhlasili s okupáciou a neakceptovali porušovanie územnej celistvosti. Podľa niektorých z nich Baku „kráča v stopách Ukrajiny“ a konflikt s Azerbajdžanom „je v tej či onej forme nevyhnutný“.
„Radím Ukrajincom, aby sa nikdy nevzdávali a neakceptovali okupáciu a porušovanie územnej celistvosti,“ odpovedal v sobotu (19.7.) Alijev na otázku novinára The Moscow Times, čo by poradil krajine, ktorá od februára 2022 odoláva ruskej agresii. Alijev tiež uviedol, že Baku pripravuje portfólio dokumentov týkajúcich sa havárie lietadla azerbajdžanských aerolínií v Kazachstane, ktorú vlani v decembri spôsobil ruský raketový systém protivzdušnej obrany.
Never agree with occupation, this is the main advice. This is what we did – President of Azerbaijan Ilham Aliyev gave advice to Ukraine in the context of Nagorno-Karabakh. pic.twitter.com/jMG4g99dSu
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) July 19, 2025
„Dokumenty chceme predložiť medzinárodnému súdnemu systému,“ povedal prezident. Nehoda si vyžiadala 38 obetí. Jeho slová pobúrili ruskú provojnovú komunitu na Telegrame. „Sú otvorene nepriateľskí,“ napísal bloger Alexej Živov a dodal, že „Kaspické more sa čoskoro môže stať ďalším divadlom vojenských operácií“. Podľa kanála Zapiski Veterana sa „Baku rýchlo mení na pobočku NATO a zámerne kráča v stopách Ukrajiny“. Prechod Azerbajdžanu z ruského na medzinárodný systém súradníc považujú za „skrytý signál, že Azerbajdžan sa pripravuje na vojnu s Ruskom“.

Podľa blogera Jurija Podoljaka Alijev „zaujal eskalačnú líniu“. „Azerbajdžan je dnes pre Rusko nielen nepriateľskou krajinou, ale aj geopolitickým protivníkom,“ uviedol podľa portálu Agenstvo.
„Hystéria ruských vlastencov“
Semjon Pegov, ktorý vedie kanál WarGonzo, označil konflikt s Baku za „nevyhnutný“. „Azerbajdžan otvorene a verejne zaujal rusofóbny postoj. A čím skôr sa na tento konflikt začneme pripravovať, tým lepšie,“ povedal. Kanál Rybar, blízky ruskému obrannému establišmentu, napísal, že Alijev prehlbuje svoj protiruský kurz, ktorý sa stal zjavným po havárii lietadla a zadržaní niekoľkých Azerbajdžancov pri júnovej policajnej razii v Jekaterinburgu.
„V skutočnosti sa obe stali len zámienkou pre azerbajdžanské úrady, aby sa ešte viac priklonili k Západu a Turecku,“ poznamenal. Provládny politický analytik Vadim Truchačev zasa podľa denníka The Moscow Times nevylúčil, že Azerbajdžan vyšle „veľkú vojenskú jednotku na pomoc ukrajinským ozbrojeným silám pod rúškom dobrovoľníkov“.

Niektorí spojenci Kremľa boli zdržanlivejší. Kanál Archangel Spetsnaz napísal, že „je čas prehodnotiť vzťahy s Azerbajdžanom“. Účet Dvaja majori zverejnil výzvu na ukončenie vývozu poľnohospodárskych výrobkov z Azerbajdžanu do Ruska. „Nech nákladné vlaky s paradajkami na hraniciach začnú páchnuť horúčavou a nech Baku cíti tento zápach,“ vyzval.
Politický analytik Abbas Gallyamov v reakcii na túto smršť uviedol, že „ruská vlastenecká komunita prepadla hystérii“. „Čo urobili Azerbajdžanci, že im hrozia zbraňami? Zaútočili na Rusko? Strieľali na našich pohraničníkov? Zostrelili ruské lietadlo? Nie, rozhodli sa postaviť Rusko pred medzinárodný súd. Okrem toho povedali, že podľa ich názoru by sa Ukrajina nemala vzdať územia, ktoré jej patrí. A preto sa ruskí vlastenci zmenili na hysterických bláznov,“ zhrnul.