Dalajláma sľubuje, že nebude posledným vodcom tibetského budhizmu: Tradícia bude pokračovať aj napriek tlaku Číny

Dalajláma
Dalajláma počas príhovoru na sieti X. Zdroj: X/Dalai Lama, Getty Images/Lihana
Reklama

Duchovný vodca Tibetu dalajláma Tenzin Gyatso v stredu vo videospráve na sieti X uistil svojich nasledovníkov, že inštitúcia dalajlámu nebude po jeho smrti zrušená. Napriek rastúcemu tlaku Čínskej komunistickej strany, ktorá si nárokuje kontrolu nad budúcnosťou tibetského budhizmu, dalajláma zdôraznil, že tradícia výberu ďalšieho duchovného vodcu bude pokračovať podľa starobylých pravidiel.

Vo svojom posolstve adresovanom náboženským starším v exile v Dharamšale (India), kde žije od úteku z Tibetu v roku 1959, dalajláma vyhlásil: „Potvrdzujem, že inštitúcia dalajlámu bude pokračovať.“ Pripomenul pri tom, že iba úrad Gaden Phodrang Trust má právomoc uznať budúcu reinkarnáciu dalajlámu, a nikto iný nemôže do tohto procesu zasahovať.

 

Toto oznámenie prichádza niekoľko dní pred dalajlámovými 90. narodeninami a je predzvesťou nevyhnutného boja o jeho nástupníctvo. Čína totiž tvrdí, že len ona môže schváliť ďalšieho dalajlámu a že celý proces musí prebehnúť na jej území pod kontrolou Pekingu. Naopak dalajláma už vo svojich memoároch uviedol, že jeho nástupca sa narodí vo „slobodnom svete“ mimo Číny a vyzval svojich nasledovníkov, aby odmietli kandidátov nominovaných komunistickou stranou.

Práve táto situácia môže viesť k vzniku dvoch „dalajlámov“ – jedného vybraného podľa tibetskej tradície a druhého podporovaného Pekingom. Odborníčka na tibetskú históriu Ruth Gambleová z La Trobe University vysvetľuje: „Tibetská exilová komunita aj čínska vláda sa snažia ovplyvniť budúcnosť Tibetu a kľúčom k tomu považujú ďalšieho dalajlámu.

 

Dalajláma je už desaťročia symbolom boja Tibetu za autonómiu, pričom jeho nenásilná „stredná cesta“ si získala medzinárodnú podporu a Nobelovu cenu mieru. Peking ho však označuje za nebezpečného separatistu a jeho snahy tvrdo potláča.

Náboženská tradícia reinkarnácie, v ktorej dalajlámovia sami vyhľadávajú a potvrdzujú svojich nástupcov, sa tak stala centrom ostrého mocenského stretu medzi Tibetom v exile a Čínou. Po kontroverznej reinkarnácii pančenlámu, ktorého si Peking dosadil ako svojho kandidáta, sa teraz všetky oči upierajú na budúcnosť dalajlámu. Tibetskí duchovní vodcovia už vydali ostré vyhlásenie odsudzujúce politické zneužívanie témy reinkarnácie zo strany Číny.

 

Dalajláma zo svojej strany jasne vyhlásil: „Žiadny kandidát vymenovaný Pekingom nebude pre Tibeťanov ani pre nasledovníkov tibetského budhizmu legitímny.“ Zápas o dušu Tibetu ešte nekončí. Budúcnosť tradície a duchovnej identity tibetského národa je aj naďalej predmetom veľkého napätia – a celý svet bude pozorne sledovať, kto zdedí odkaz 14. dalajlámu.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia