Dve ženy sa liečia na klinike s ťažkými príznakmi otravy, uviedla pre tlačovú agentúru PAP hovorkyňa miestnej polície. Podľa informácií mali kúpiť a zjesť domácu huspeninu zo stánku na trhu v Nowej Debe na juhovýchode krajiny.

V nedeľu večer polícia zatkla dvojicu z juhovýchodného poľského regiónu Mielec. 55-ročná žena a jej 56-ročný manžel chovajú ošípané a predávajú domáce mäsové a údenárske výrobky na trhu v Nowej Debe.

Vyšetrovateľom sa podarilo vystopovať všetky tri prípady otravy až k huspenine, ktorú manželia predávali.

Predali niekoľko porcií

„Zadržaní uviedli, že predali niekoľko porcií,“ uviedla policajná hovorkyňa. Po varovaní národného bezpečnostného centra RCB pred konzumáciou huspeniny prostredníctvom služby krátkych správ sa ozvali ďalší dvaja ľudia, ktorí si tento produkt kúpili na trhu v Nowej Debe, no ešte ho nezjedli.

Polícia zaistila u prevádzkovateľov stánkov na tržnici 20 kilogramov mäsa a údenárskych výrobkov. Tieto a vzorky huspeniny sa teraz skúmajú v laboratóriu. Podľa bulvárneho denníka Fakt je dvojica vyšetrovaná pre zabitie a ohrozenie života a zdravia viacerých ľudí.

Na sociálnych sieťach, ale aj v lokálnych aj celoštátnych médiách vyzvali úrady obyvateľstvo, aby bolo pri nákupe potravín ostražité. „Mäso kupujte iba od predajcov, ktorí na to majú oficiálne povolenie od veterinárov a hygienikov,“ upozornila TVN24.

Ďalšie prípady

V Poľsku sa eviduje množstvo podobných prípadov, ale aj viaceré vážnejšie pochybenia, pri ktorých sa nevyhovujúci produkt rozšíril do množstva domácností a veľkých obchodov.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2