Obuvnícky priemysel na Slovensku zažíva ťažké časy. Potom ako oznámila ukončenie produkcie v martinskom závode spoločnosť Ecco sa pre podobný krok rozhodla aj ďalšia známa značka. Firma Lowa, ktorá sa zaoberá výrobou športových topánok, plánuje do konca augusta zavrieť svoju fabriku v Handlovej.
Značku Lowa obľubujú najmä milovníci prírody. Patrí totiž medzi najznámejších výrobcov outdoorovej obuvi na svete. Jej história pritom siaha až do roku 1923, kedy vznikla v mestečku Jetzendorf severne od Mníchova. Za upylnulé storočie pritom zažila viaceré vzostupy a pády, no k najdôležitejšej zmene došlo v roku 1993, keď ju kúpila iná svetoznáma spoločnosť, talianska Tecnica Group.
Odvtedy nemecká značka rástla a postupne sa rozširovala do všetkých kútov sveta. Svoje výrobky exportuje do viac ako 80 krajín. Zakladá si na filozofii „Made in Europe“, čo v praxi znamená, že takmer všetky jej výrobné závody sú na starom kontinente. Jedinou výnimkou je Vietnam.
Na Slovensku má spoločnosť štyri fabriky – v Bošanoch, Nitrianskom Pravne, Klenovci a Handlovej. Vyrába v nich približne 52-tisíc párov topánok týždenne.
Optimalizácia výroby
Obuvnícky priemysel v poslednom období zažíva ťažké časy. Finančné problémy majú aj podstatne väčšie spoločnosti ako Nike, Adidas či výrobca luxusného tovaru Burberry. Čo konkrétne sa podpísalo pod rozhodnutie o zavretí závodu v Handlovej však firma nekonkretizovala. „Lowa, súčasť skupiny Tecnica Group, prehodnocuje svoju priemyselnú štruktúru s cieľom zvýšiť efektivitu výroby a posilniť synergiu medzi rôznymi spoločnosťami v rámci skupiny. V tomto kontexte ukončí závod v Handlovej svoju činnosť k 31. augustu 2025,“ uviedla vo svojom stanovisku.
Toto rozhodnutie je podľa nej súčasťou širšieho strategického plánu, ktorý má za cieľ optimalizovať výrobu medzi jednotlivými závodmi, zosúladiť technológie a know-how tak, aby čo najlepšie reagovali na požiadavky globálneho trhu.
Spoločnosť neupresnila, koľkých zamestnancov sa toto rozhodnutie dotkne. Dodala len, že „v úzkej spolupráci s partnermi aktívne pracuje na zabezpečení čo najlepšej podpory pre dotknutých zamestnancov vrátane príležitostí na presun do iných pozícií a zodpovedného prechodného procesu s rešpektom k pracovníkom“.
Tržby stúpali, zisk sa prepadol
Nemeckej značke s talianskym vlastníkom sa na Slovensku v uplynulých rokoch darilo. Aj keď jej hospodárske výsledky za uplynulý rok ešte nie sú známe, v roku 2023 mala tržby vo výške 115 miliónov eur. Výraznejšie sa prepadli len v prvom pandemickom roku 2020. Už nasledujúci rok sa však dostali na úroveň pred pandémiou.
Za uplynulé roky sa jej pritom podobne vyvíjal aj zisk. No v tomto prípade došlo v roku 2023 k výraznému zlomu. Kým v 2022 mala Lowa Production ešte zisk vyše 3,1 milióna eur, o rok neskôr sa prepadla do straty viac ako 5,8 milióna eur. Aj tieto čísla naznačujú prečo spoločnosť potrebuje „optimalizáciu výrobných kapacít.“
Dvojke na slovenskom trhu výrobcov obuvi pritom predpovedali, že prevezme žezlo od najväčšieho producenta v segmente od komárňanskej spoločnosti Rieker Obuv.
Už druhá výroba na Slovensku
Oznámenie Lowa o zatvorení výroby v Handlovej prichádza len niekoľko dní potom, ako k podobnému kroku pristúpil dánsky výrobca obuvi v Martine. „Pri posudzovaní nášho modelu šiestich globálnych výrobných závodov sme museli pristúpiť k náročnému rozhodnutiu zatvoriť náš závod v Martine,“ zdôvodnil generálny riaditeľ spoločnosti Ecco Slovakia Petr Milan. O prácu tak príde približne 650 ľudí.
Aj keď firma o dôvodoch ukončenia svojej výroby nehovorí, viac prezradil primátor Martina Ján Danko. Na sociálnej sieti uviedol, že „za týmto rozhodnutím majú údajne stáť straty na trhu v Ruskej federácii, ktoré vznikli ako dôsledok sankcií a prerušenia obchodných vzťahov.“ Zároveň dodal, že má naplánované stretnutie s vedením spoločnosti, na ktorom chce nájsť riešenia a formy pomoci, aby dosahy rozhodnutia dánskej spoločnosti boli čo najmiernejšie.