Ďalšia vlna KONSOLIDÁCIE na obzore. „Bude to BOLIEŤ,“ odkazuje Fico

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik, TASR/Martin Baumann, František Iván
Reklama

Napriek početným diskusiám o možnom zrušení transakčnej dane zostáva toto opatrenie pevnou súčasťou slovenského daňového systému. Premiér Robert Fico jasne deklaroval, že zrušenie tejto dane neprichádza do úvahy. Hoci v budúcnosti nie je vylúčené jej technické vylepšenie, jadro systému ostane zachované. A pripravuje sa ďalšia vlna konsolidácie. 

Transakčná daň totiž prináša do štátneho rozpočtu zásadné príjmy, bez ktorých by konsolidačné snahy boli prakticky nemožné. Ako Fico uviedol pre peniaze.sk: „V tomto okamihu je transakčná daň nezrušiteľná. Pretože prináša do štátneho rozpočtu taký objem peňazí, bez ktorých si nevieme predstaviť konsolidáciu verejných financií.“ Prípadné technické úpravy budú zamerané najmä na zjednodušenie výberu a odstránenie praktických problémov.

Príprava na ďalšie nepopulárne opatrenia

Slovenská verejnosť sa musí pripraviť na nové konsolidačné kroky. Už na budúci týždeň plánuje vláda predstaviť balík opatrení, ktoré majú pomôcť stabilizovať verejné financie v priebehu roka 2026. Hoci rozsah konsolidácie bude oproti predchádzajúcim rokom menší, premiér Fico upozorňuje, že to nijako neznižuje vážnosť situácie.

„Budeme pokračovať aj v tomto roku, pretože musíme mať zdravé verejné financie, aj keď to bude bolieť,“ uviedol Fico na tlačovej konferencii. Jeho slová naznačujú, že pripravované zmeny sa dotknú viacerých oblastí života občanov a budú vyžadovať trpezlivosť i pochopenie verejnosti.

Spor o transakčnú daň a reakcie politických aktérov

Zachovanie transakčnej dane vyvoláva ostré reakcie nielen medzi občanmi, ale aj na politickej scéne. Slovenská národná strana a jej predseda Andrej Danko patrili medzi najhlasnejších kritikov tohto opatrenia. Tvrdia, že daň negatívne ovplyvňuje podnikateľské prostredie a zvyšuje administratívnu záťaž pre firmy.

Aj napriek tejto kritike však SNS postupne zmiernila svoj postoj. Danko pripustil, že daň môže zostať zachovaná, ak sa uskutočnia určité úpravy, ktoré znížia jej dopad na podnikateľské subjekty. To naznačuje, že hoci je téma transakčnej dane stále kontroverzná, jej úplné zrušenie sa v blízkej budúcnosti neočakáva.

Očakávané škrty a ich možné formy

Jedným z hlavných pilierov pripravovanej konsolidácie budú pravdepodobne aj škrty v niektorých sociálnych oblastiach. Opozícia už v predstihu informovala o možných úsporných opatreniach, ktoré údajne ministerstvo financií predstavilo koaličným partnerom.

Medzi najcitlivejšie návrhy patrilo škrtanie prídavkov na deti, zmena podmienok pre 13. dôchodok a zrušenie automatickej valorizácie dôchodkov. Minister financií Ladislav Kamenický však ubezpečil, že vláda neplánuje zasahovať do prídavkov na deti. Napriek tomu ostáva otázkou, aké ďalšie opatrenia sa nakoniec dostanú do finálneho balíka.

Stabilita verejných financií ako hlavný cieľ

Zámerom vlády je podľa vyjadrení predstaviteľov zabezpečiť zdravé verejné financie a zvýšiť dôveryhodnosť Slovenska doma aj v zahraničí. Premiér opakovane zdôraznil, že konsolidácia nie je len o šetrení, ale aj o vytváraní podmienok pre dlhodobú stabilitu a rozvoj krajiny.

Hoci presné detaily nového konsolidačného balíka budú známe až 30. apríla, už teraz je isté, že opatrenia budú mať vplyv na každodenný život občanov. Slovensko tak čaká obdobie zmien, ktoré síce nebudú populárne, no vláda ich považuje za absolútne nevyhnutné.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis