Ďalšie detaily z TAJNEJ správy SIS. Poslanci PREZRÁDZAJÚ, o čom hovoril Fico v parlamente

Poslanec NR SR Roman Michelko hovorí, že sa z tajnej správy prednesenej premiérom Robertom Ficom nedozvedel nič zásadné. TASR/Dano Veselovský, Pavel Neubauer
Reklama

Poslanec Roman Michelko za vládnu SNS povedal, že v správe Slovenskej informačnej služby, ktorú v utorok (21. 1.) čítal premiér Robert Fico na mimoriadnej schôdzi k odvolávaniu jeho vlády, nebolo nič zásadné. Vyjadril sa tak pre proruský portál Infovojna.

Viacerí koaliční poslanci hovorili, že boli šokovaní z toho, čo sa dozvedeli zo správy SIS. Iný názor má však zákonodarca, ktorý v národnej rade reprezentuje národniarov. „Išlo o to, kto je organizátor demonštrácií, ktoré boli od novembra. Mená, obsadenie, inštitúcie, pre mňa všetko známe firmy,“ povedal Michelko.

Aj podľa informácií denníka SME správa SIS vychádzala z e-mailu z prostredia občianskeho sektora o plánoch na protestné akcie proti vláde. Prihlásila sa k nemu iniciatíva Nie v našom meste, ktorá organizuje zhromaždenia. Aktivisti tvrdia, že e-mail nebol tajný. Poslali ho približne 120 ľuďom a navyše ho pripravil ChatGPT.

Trestné oznámenie pre zneužitie právomocí

Opozičná strana SaS tak podala trestné oznámenie pre podozrenie z možného trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa. Jej členovia sa domnievajú, že k tomu mohlo dôjsť v súvislosti s prípravou, prípadne aj objednaním alebo použitím utajenej správy SIS prezentovanej premiérom v národnej rade.

Podľa poslanca Ondreja Dostála obsahovala tri okruhy informácií. Prvý sa podľa neho týkal občianskych protestov a ich organizátorov, ich vzájomných prepojení či údajných aj reálnych kontaktov na niektoré opozičné politické strany. „Druhý okruh sa týkal kriminálnych aktivít, útokov na kritickú infraštruktúru, hekerského útoku na kataster alebo tých vyhrážok, ktoré sú adresované školám a ďalším inštitúciám. A tretí okruh sa týkal atentátu na premiéra, páchateľa atentátu, jeho názorov, postojov a predchádzajúcich aktivít,“ priblížil Dostál.

Na to, či bude možnosť zneužitia SIS na politické účely vyšetrovať generálna prokuratúra, sa jej pýtal denník SME. „Generálna prokuratúra Slovenskej republiky nebude potvrdzovať, či vyvracať (či sa zaoberá), ani sa nebude vyjadrovať k skutočnostiam, ktoré odzneli na verejnosti v súvislosti so Slovenskou informačnou službou,” uviedla inštitúcia v odpovedi.

Poslanci Progresívneho Slovenska zase podajú žiadosť o zvolanie výboru národnej rady na kontrolu SIS. Opozičná strana chce na ňom rokovať pre možné zneužitie tajnej služby.

Prezident v SIS

O tajnej správe, ktorú predniesol premiér Fico v parlamente, sa išiel priamo do sídla Slovenskej informačnej služby informovať aj prezident Peter Pellegrini. Už vopred však uviedol, že sa k tomu po návšteve nevyjadrí a do areálu SIS neboli vpustení ani novinári.

Hlava štátu však oznámila, že žiada zvolanie Bezpečnostnej rady SR. S touto požiadavkou sa obrátil na premiéra Roberta Fica. Ten už informoval, že ju zvoláva na štvrtok (23. 1.) o 9. hodine.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ficova IV. vláda