Na Slovensku od januára 2025 platí unikátna zvýšená sadzba na nápoje, ktoré obsahujú cukor. Vláda si tento krok zdôvodnila tým, že chce mať zdravšiu spoločnosť, ktorá pije menej sladených vôd. Avšak prax je taká, že ide skôr o jednu z možností, ako významne zvýšiť príjem štátu z nealka. Nehovoriac o nápojoch, ktoré okrem cukru obsahujú aj kofeín.
Nová sadzba minimálne + 0,15 € za liter
Od 1.1.2025 sa budú sladené nápoje osobitne zdaňovať. Sadzbou 0,15 eura/liter sa zdania balené sladené nealkoholické nápoje určené na priamu konzumáciu s obsahom pridaného cukru alebo sladidla.
Rovnako sa daň uplatní na balené sladené nealkoholické nápoje určené na priamu konzumáciu s obsahom pridaného cukru alebo sladidla, ak obsahujú aj kávu, čaj alebo ich náhrady, mlieko, mliečnu zložku či rastlinnú alternatívu. V tomto prípade ide o menší nárast ceny. No nejde o jediný.
Za kofeín si priplatíme najviac
Daň zo sladených nápojov nie je jednotná a vyššia sadzba 1,05 eura/liter sa bude priraďovať na balené koncentrované látky obsahujúce pridaný cukor alebo sladidlo, ktoré si vyžadujú prípravu pred konzumáciou. Napríklad sladený nealkoholický nápoj pridaním vody, ľadu, oxidu uhličitého, mlieka/rastlinnej náhrady.
Nejde však len o daň z cukru, ako sa hovorilo, ale skôr o daň z kofeínu. Kofeínové sladené nápoje budú mať sadzbu dane dvakrát vyššiu ako ostatné sladené nápoje, ktoré neobsahujú kofeín. Až viac ako dve eurá, teda konkrétne 2,10 eur/liter, si spotrebitelia priplatia za balené sladené nealkoholické nápoje a balené koncentrované látky s obsahom kofeínu cez 150 mg/l. Pri vyššom obsahu bude zdanenie až šialených 8,60 eura/liter.
„Presun daňového zaťaženia z priamych daní do spotrebných daní zaťažujúcich spotrebu je správnym krokom. Zavedením nových spotrebných daní alebo rozšírením okruhu súčasných tovarov, na ktorých sa tieto dane vzťahujú, dochádza ku kompenzácii budúcich nákladov štátu na zvýšenú zdravotnú starostlivosť u týchto spotrebiteľov. Zároveň je zvyšovanie ceny výrobkov cesta správnym smerom, ak chceme znižovať spotrebu tabakových výrobkov a sladených nápojov,“ hovorí Ľubomíra Murgašová, daňová odborníčka poradenskej spoločnosti Grant Thornton.
O tom, ako sa táto daň bude uplatňovať v praxi, uvidíme v aktuálnom roku. Napríklad Dánsko po zavedení tejto dane od nej postupne upustilo, nakoľko to viedlo k cezhraničným nákupom. No a treba povedať, že u našich susedov je už dnes mnoho tovarov lacnejších ako v našich reťazcoch, takže vyššie dane na sladké a kofeínové nápoje môžu aj u nás nákupnú turistiku ešte zvýšiť.