Ministerstvo obrany vyhodnocuje pripomienkové konanie k návrhu vyslať vojakov k aliančnej aktivite pod názvom NSATU. Členovia Severoatlantickej aliancie chcú v rámci nej pomáhať napríklad pri presune darovaného vybavenia či s výcvikom mužov mimo územia nášho východného suseda. Predseda koaličnej SNS za tým vidí prípravu na vyslanie vojakov na Ukrajinu.
- AKTUALIZOVANÉ: 3. 2. 2025 o 13:50
Národniari vyzvali premiéra Roberta Fica a ministra obrany Roberta Kaliňáka, aby neuvažovali o vyslaní vojakov na Ukrajinu v súvislosti s poslednými udalosťami na Slovensku. „Veríme, že ministra obrany Roberta Kaliňáka ani nenapadne po udalostiach, ktoré sa dejú na území Slovenskej republiky v súvislosti s útokom na ústavnoprávne zriadenie, o takejto aktivite uvažovať,“ uviedla SNS v stanovisku.
Spochybňovanie veliteľstva NSATU
Koaličná strana zároveň vyzvala ministra obrany, aby zastavil všetky aktivity, smerujúce k naplneniu cieľu NSATU, lebo podľa nej nie sú v súlade so záujmami európskych štátov. „Aktivita NATO, ktorá speje k tomu, aby na územie Ukrajiny boli vyslaní vojaci NATO, nie je v súlade so záujmami Slovenskej republiky,“ doplnila strana. Ministerstvo obrany na to zareagovalo, že o vyslaní slovenských vojakov na Ukrajinu neuvažuje a dodalo, že sa v kontexte našich východných susedov zaoberá výlučne humanitárnou pomocou.
Na aktivite NSATU sa dohodli lídri členských krajín NATO vlani v júli na samite vo Washingtone. Slovensko na ňom zastupoval prezident Peter Pellegrini, spolu s ministrom obrany Robertom Kaliňákom a šéfom diplomacie Jurajom Blanárom. „Budeme aj naďalej cvičiť vašich vojakov a opravovať vašu techniku a koordinovať pomoc cez logistické stredisko na našom území,“ uviedol prezident v prejave na samite smerom k Ukrajine.
Čo je NSATU?
Ide o veliteľstvo, ktoré preberá zodpovednosť od amerických a ďalších medzinárodných útvarov. Fungovať začalo v decembri vo Wiesbadene na západe Nemecka. Medzi jeho hlavné úlohy patrí zastrešenie bezpečnostnej pomoci, podpora pri presune darovaného vybavenia, oprava vybavenia, výcvik vojakov mimo územia Ukrajiny a podpora dlhodobého rozvoja ukrajinských ozbrojených síl. Výcvik sa má diať v členských krajinách NATO.
Presun tejto zodpovednosti na aliančné štruktúry médiá vysvetľovali aj neistotou pred nástupom Donalda Trumpa do Bieleho domu. Panovali totiž obavy, či Spojené štáty budú pokračovať v rozsiahlej pomoci Ukrajine v jej obrane pred ruskou inváziou.
Koľkých vojakov sa to týka
Chod veliteľstva NSATU má zabezpečovať približne 700 vojakov, asi 40 z nich vyčlenilo Nemecko. Slovensko by malo do šesť vojakov vyslať do Wiesbadenu a do spojeneckého veliteľstva pre operácie v belgickom Monse. „Žiadne iné vyslanie našich vojakov do zahraničia sa neuvádza, tobôž nie na Ukrajinu,“ doplnil rezort obrany. Najviac štyria vojaci by boli zase nasadení na našom území pre riadenie presunov a koordináciu logistického uzla pri dodávkach materiálu Ukrajine.