Členské štáty Európskej únie v utorok (20. 5.) potvrdili schválenie nového sankčného balíka voči Rusku. Minister zahraničných vecí Juraj Blanár tvrdí, že Slovensko prijíma takéto rozhodnutia len v prípade, ak nijako nepoškodzujú našu krajinu. SNS však vyzýva Blanára, aby na koaličnej rade vysvetlil, prečo SR sankcie podporila.
„Znova a opäť sledujem, že predseda vlády povie jedno a minister urobí iné,“ uviedol Danko v stanovisku po prijatí ďalšieho sankčného balíka voči Rusku, za ktorý zdvihol ruku aj slovenský zástupca. Líder národniarov zároveň dodal, že „SNS sa dištancuje od konania pána Blanára, vyjadruje veľký protest a veríme, že nám minister Blanár, ale aj predseda vlády v piatok vysvetlí, prečo tak konali“.
Čo únia schválila
Európska únia formálne potvrdila schválenie už 17. sankčného balíka voči Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu. Jeho najdôležitejšou časťou sú opatrenia proti takzvanej ruskej tieňovej flotile. Ide o takmer 200 lodí, ktoré sa plavia bez identifikačných signálov, vymieňajú vlajky a vypínajú lokalizačné systémy, s cieľom vyhnúť sa kontrole. Obchádzajú tak medzinárodné sankcie a dodávajú ruskú ropu do tretích krajín.
Šéf diplomacie Blanár pritom rozhodnutie podporiť tieto sankcie obhajuje s tým, že nemajú žiadny vplyv na našu krajinu. Na druhej strane tvrdí, že „sankcie nenapomohli tomu, aby sa zastavili boje. Sankcie preto neriešia problém, no naopak dôsledné rokovania, ktoré začala práve americká administratíva Donalda Trumpa. Ako jediná nabrala odvahu a iniciovala mierové rokovania,“ povedal minister.
Dankova kritika a výzva
Protiruské sankcie na Slovensku dlhodobo kritizuje najmä Andrej Danko a pravidelne sa im venuje na tlačových besedách. Aj najnovšie tvrdil, že je to nástroj a „blud“, ktorý izoluje Európsku úniu, znižuje jej konkurencieschopnosť a likviduje hodnotu eura. Preto odsúdil hlasovanie ministra zahraničných vecí a na piatkovej koaličnej rade chce vyzvať premiéra, aby „preskúmal mandát Juraja Blanára a našich nominantov“. Danko tiež povedal, že šéf diplomacie „si robí čo chce.“
Predseda SNS totiž tvrdí, že schválenie posledných sankcií ovplyvňuje okrem iného aj činnosť Slovnaftu, čo by mohlo viesť k zvýšeným cenám pohonných látok. Zdvíhanie cien energií sa pritom podľa neho dotkne postupne všetkých subjektov vrátane domácností.
Kyjev chce ešte pritvrdiť
Doterajšie rokovania o zastavení vojny na Ukrajine, ktoré podporuje aj minister Blanár, zatiaľ nepriniesli žiadny pokrok, pričom mnohí analytici hovoria o zdržiavacej taktike ruského prezidenta Vladimira Putina. Ukrajina chce preto budúci týždeň vyzvať Európsku úniu, aby zaujala agresívnejší a nezávislejší postoj k sankciám voči Rusku a prevzala v tejto oblasti vedenie vzhľadom na váhanie Spojených štátov. „Washington v súčasnosti prakticky ukončil účasť na takmer všetkých medzivládnych platformách zameraných na sankcie a kontrolu vývozu,“ uvádza sa v ukrajinskej biele knihe, ktorú má Kyjev predložiť Bruselu. Potvrdil to aj prezident USA Donald Trump, ktorý sa po pondelkovom telefonáte s Putinom rozhodol nezaviesť prísnejšie protiruské sankcie.
Biela kniha podľa agentúry Reuters tiež obsahuje strohé hodnotenie doterajšieho záväzku Trumpovej administratívy v oblasti koordinačného úsilia. Washington spomalil prácu v monitorovacej skupine na presadzovanie cenových stropov na ruskú ropu či rozpustil federálnu pracovnú skupinu zameranú na stíhanie porušovania sankcií. Značný počet odborníkov na sankcie zase preradil do iných sektorov, uvádza sa v dokumente. Podľa Kyjeva by však postoj USA nemal podnietiť EÚ k zmierneniu sankčného tlaku. „Naopak, malo by to EÚ povzbudiť, aby v tejto oblasti prevzala vedúcu úlohu,“ píše sa v texte.
Medzi 40 stranami odporúčaní sú aj výzvy na prijatie právnych predpisov, ktoré by urýchlili skonfiškovanie majetku jednotlivcov, na ktorých sa vzťahujú sankcie, a jeho odsun na Ukrajinu. Tieto osoby by potom mohli žiadať odškodnenie od Ruska.