Ak Slovensko nebude odoberať ruský plyn, tak od roku 2028 bude mať trojnásobné ceny energií, myslí si podpredseda NR SR a predseda SNS Andrej Danko. A to napriek tomu, že bolo viackrát preukázané, že ruský plyn nie je najlacnejší, ako tvrdili vládni predstavitelia, najmä premiér Fico. Ten kvôli rozhodnutiu o zastavení plynu, kde stačí, že štáty EÚ zahlasujú kvalifikovanou väčšinou, nechce podporiť prijatie 18. sankčného balíka voči Rusku, kde treba jednomyseľné stanovisko všetkých.
Danko uviedol tvrdenia o zdražovaní na svojom Facebooku v súvislosti s odberom ruských surovín „Ak sa odstrihneme od plynu z Ruska, nechcem byť zlý prorok, ale budeme platiť od roku 2028 trojnásobné ceny nielen plynu, ale aj elektriky. Plyn je záložný zdroj aj pri veterných elektrárňach, keďže veterné elektrárne sú nestabilným zdrojom energie, potrebujú dodávať vyvážený prúd, každé majú aj záložné zdroje, žiadna zelená energia nie je cesta, jediná cesta je atómová energia. A to už pochopili všetci, takže atómové elektrárne bez ruského jadrového paliva, to sú rozprávky,“ vyjadril sa predseda národniarov.
Po viacerých útokoch na prezidenta Petra Pellegriniho kvôli jeho účasti vo výcviku Národných obranných síl ho tentoraz vyzval, že má „bojovať“ spolu s premiérom za odmietnutie 18. balíka sankcií voči Rusku, čo znamená aj vypnutie plynu do roku 2028. „Preto ma mrzí, že náš prezident dnes nestojí po boku Roberta Fica, nebojuje za to, aby sme nepodporili osemnásty sankčný balík. Je to totálny problém, ak to podporíme. A ja verím, že naša vláda urobí všetko pre to, aby zaň nehlasovala,“ dodal Danko.
Lacný ruský plyn je mýtus
Žiaden lacný ruský plyn ani ropa neexistuje, za tento mýtus bojuje len premiér Robert Fico. Po Švédsku platí Slovensko spomedzi ostatných európskych krajín za ruský plyn najviac. Okolité krajiny ako Poľsko, Česko a Rakúsko majú nižšie ceny benzínu a nafty hoci sa nedovážajú z Ruska, rovnako sa to týka aj plynu. V utorok to povedali na tlačovom brífingu opoziční poslanci z hnutia Slovensko Igor Matovič, Július Jakab, Roman Mikulec a Michal Šipoš.
Slovenský premiér Robert Fico v stredu deklaroval, že Slovensko nikdy nepodporí plán EK REPowerEU v dodávkach plynu. Podľa premiéra poškodí slovenské domácnosti a hospodárstvo a ďalej zníži konkurencieschopnosť celej EÚ. Plán počíta so zastavením dodávok ruského plynu do členských štátov EÚ od roku 2028. Fico to uviedol na svojom profile na sociálnej sieti a v liste adresovanom predsedníčke EK Ursule von der Leyenovej.
Ani na stredajšom zasadnutí sa nezhodli predstavitelia štátov na prijatí 18. balíka protiruských sankcií. S novými sankciami nesúhlasilo Slovensko a námietky podľa dvoch zdrojov vzniesla aj Malta.
„Plne si uvedomujem, že SR nemôže k návrhu REPowerEU využiť právo veta. Tento návrh považujeme za sankciu, a preto ho prirodzene spájame s návrhom 18. sankčného balíka proti Ruskej federácii. Očakávame preto, že k hlasovaniu o 18. balíku môže dôjsť až po vyriešení podstatnej časti rizík spojených s REPowerEU v oblasti dodávok plynu od roku 2028,“ vysvetlil postoj SR Fico.
Premiér žiada odklad hlasovania EK
Fico upozornil, že mimoriadne negatívny postoj k obsahu listu zaujali predstavitelia podnikateľského sektora a podľa premiéra za ním nestoja ani opozičné strany, ktoré inak so zastavením dodávok ruského plynu po 1. januári 2028 súhlasia. „Za daných okolností si vás dovoľujem požiadať, aby nasledujúce hodiny a dni boli využité na pokračovanie dialógu medzi vládou SR a EK predovšetkým v záujme jasnej interpretácie záväzkov, ktoré na politickej úrovni EK preberá na seba a ktoré sú formulované vo vašom liste z 15. júla 2025. Dovtedy bude SR žiadať o odklad hlasovania o 18. sankčnom balíku,“ deklaroval Fico.
V poradí 18. súbor sankcií voči Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu predstavila EK 10. júna, podľa nej má postihnúť príjmy Moskvy z energetiky a vojenského komplexu. Navrhuje sa v ňom zníženie cenového stropu na ruskú ropu a zákaz obchodovania so spoločnosťami prevádzkujúcimi plynovody Nord Stream 1 a 2 i s bankami, ktoré sa podieľajú na obchádzaní sankcií.
Česi chcú pomôcť dohode
Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský vyzval v stredu EK a Slovensko na dialóg, aby dosiahli dohodu o garanciách a Slovensko tak odblokovalo prijatie 18. sankčného balíka proti Rusku. Podotkol, že nie je priestor strácať čas. Na prijatí 18. balíka sankcií podľa Lipavského všetci intenzívne pracujú. „Je potrebné odblokovať ten slovenský postoj. To je otázka rokovania, ktoré by so Slovenskom mala viesť Európska komisia tak, aby boli v rámci toho sankčného balíka vyriešené aj slovenské záujmy,“ dodal.
EÚ balík podľa neho potrebuje, aby dokázala silnejšie zadržiavať Rusko, ktoré na Európu útočí, keď bojuje na Ukrajine. „Verím, že ak máme takto silnú zhodu v Európe, tak čoskoro nájdeme aj riešenie so Slovenskom. Prial by som si, aby sa podarilo nájsť také garancie pre Slovensko, že Slováci vyjadria súhlas,“ dúfa šéf českej diplomacie.
List českého premiéra Petra Fialu predsedovi slovenskej vlády Robertovi Ficovi, v ktorom ho vyzval, aby SR prestala balík blokovať, bol podľa Lipavského dôležitým signálom a vyjadrením českej pozície. „Rozhodne to nie je žiadne vmiešavanie sa do vnútorných slovenských záležitostí. To je otázka zahraničnej politiky, toto je česká pozícia vyjadrená smerom k slovenskému premiérovi, myslím si, že je to štandardné, tak z toho nerobme viac, než to je,“ povedal minister.
Na návrh Fica, aby sa obnovili česko-slovenské medzivládne konzultácie, reagoval, že na bilaterálnej rovine sa však problémy Slovenska v súvislosti s prijatím 18. sankčného balíka nedajú vyriešiť. „Aby sme sa takto symbolicky stretávali, na to nie je priestor,“ zdôvodnil odmietnutie Ficovho návrhu zo strany ČR Lipavský.