Napriek postoju Roberta Fica s ním nechce ísť do konfliktu a stojí aj naďalej za ním.
Postoj Slovenska na štvrtkovom samite Európskej únie sa nepáčil predsedovi SNS Andrejovi Dankovi. Ten tvrdí, že sme sa mohli zachovať rovnako ako Maďarsko a v niektorých pozíciách by sme mali zaujímať neutrálny postoj.
Danko ale chápe premiéra Roberta Fica a predpokladá, že rokovania neboli jednoduché. „Dnes som mal pravidelné stretnutie s ruským veľvyslancom (Igor Bratčikov, pozn. red.). Ťažko sa mi hľadali slová po včerajšom hlasovaní v Bruseli. Za SNS môžem povedať, že principiálne nesúhlasíme s tým, aby Európska únia financovala Ukrajinu. Žiaľ, politika je o kompromisoch, napriek tomu hovorím za nás, že SNS by sa správala tak, ako sa správal Viktor Orbán,“ napísal šéf národniarov na Facebooku.
Napriek postoju Roberta Fica s ním nechce ísť do konfliktu a stojí aj naďalej za ním. Danko ocenil, že Fico zabojoval o obnovenie dodávok plynu a že háji záujmy Slovenska.
SNS by z vlády odišlo v prípade, ak by sa rozhodlo o poslaní slovenských vojakov na Ukrajinu. Na tlačovej konferencii povedal, že za veľmi dôležité považuje, aby Slovensko v týchto situáciách stálo bok po boku vedľa Maďarov.
Danko nechce útočiť na Smer-SD, ale bude sa Fica pýtať, či by nebola lepšia pozícia pre Slovensko, ak by sme koordinovali veci s Maďarmi.
Fico má dôveru SNS. „Budem mať budúci týždeň rokovania, budem sa snažiť pochopiť jeho pozíciu. Chcem oceniť, že Robert Fico zabojoval o obnovenie dodávok plynu. Chcem oceniť, že Robert Fico, či už na domácej alebo zahraničnej scéne, háji záujmy hrdého Slovenska,“ povedal o samite.
Dodal, že pre SNS je dôležité, aby táto vláda „žila“, aby mala 79 poslancov. Má plné pochopenie pre postoj Fica na samite, pretože, ak by nahneval európskych lídrov, mal by to ťažké v rokovaniach o eurofondoch. Zároveň vyhlásil, že SNS je proti väčšiemu zbrojeniu na Ukrajinu.
Všetci 27 lídri krajín EÚ sa na samite v Bruseli dohodli na záverečnom texte o posilnení obrany bloku. Maďarský premiér Viktor Orbán vetoval závery, ktoré sa týkali poskytovania vojenskej pomoci Ukrajine.
V návrhu vyhlásenia, ktorý podporilo zvyšných 26 krajín EÚ vrátane Slovenska, sa potvrdzuje doterajší postoj EÚ k vojne na Ukrajine, zdôrazňuje sa potreba spravodlivého a trvalého mieru a záväzok bloku pokračovať v pomoci Kyjevu vo všetkých podobách vrátane vojenskej podpory.