fbpx

Dánsko žiada bližšiu obrannú spoluprácu severských krajín

Reklama
Zdroj foto: forsvaret.dk

Dánsko, ktoré je členskou krajinou NATO, chce posilniť svoje obranné vzťahy s ostatnými severskými krajinami, aby spoločne čelili hrozbám Ruska v oblasti Baltského mora a bránili kritickú infraštruktúru.

Dánsko vo svojej novej stratégii zahraničnej a obrannej politiky žiada organizovanie väčšieho počtu spoločných vojenských cvičení a koordináciu obranných plánov medzi severskými krajinami.

„Severské krajiny sú teraz v oblasti bezpečnostnej a obrannej politiky zjednotenejšie než kedykoľvek predtým,“ uvádza sa v dokumente. Stratégia upriamuje pozornosť na nedávny vstup Fínska do NATO a švédsku žiadosť o prijatie do tejto aliancie.

Dáni vlani v júni v referende odhlasovali pripojenie k obrannej politike Európskej únie. Tým vtedy podľa Reuters naznačili, že sa v reakcii na inváziu Ruska na Ukrajinu budú usilovať prehĺbiť bezpečnostné vzťahy. Dánsko pritom už spolupracuje so Švédskom, Nórskom a Fínskom na vytvorení zjednotenej severskej vzdušnej obrany, píše Reuters.

Nový dánsky strategický dokument uznáva, že Dánsko nepristupovalo s dostatočnou vážnosťou k bezpečnostnej hrozbe Ruska v Baltskom mori a poukazuje aj na nedostatky pri schopnosti brániť dánske územie. Kodaň plánuje splniť cieľ NATO a dosiahnuť do roku 2030 výdavky na obranu na úrovni dvoch percent svojho hrubého domáceho produktu (HDP).

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie