Ukrajinské vzdušné sily uskutočnili cielený útok na ruské veliteľské stanovište, z ktorého boli koordinované bezpilotné operácie. Podľa dostupných informácií bola cieľom objekt skrytý v hustej vegetácii, kam sa stíhačka MiG-29 priblížila nízkym letom, aby sa vyhla radarovej detekcii. Po následnom strmom výstupe pilot zhodil presne navádzané bomby GBU-39 a bezpečne sa vrátil na základňu.
Ukrajina tak opäť preukázala svoju schopnosť efektívne využívať západné technológie na sovietskych strojoch. Tentokrát zohral hlavnú rolu stíhač MiG-29, ktorý kedysi patril Slovensku.
Videozáznam z akcie, ktorý sa objavil na profile „Air Fighter“ na Instagrame a Telegrame, zachytáva celý manéver. Zábery zrejme pochádzajú zo stroja, ktorý Slovensko darovalo Ukrajine v roku 2023.
Hlavnou zbraňou útoku boli americké bomby GBU-39 SDB (Small Diameter Bomb). Tieto kompaktné munície s hmotnosťou približne 130 kg sú vybavené skladacími krídlami a presným navádzacím systémom, čo im umožňuje zasiahnuť cieľ na desiatky kilometrov s vysokou presnosťou.
V tomto prípade niesol MiG-29 tri bomby pod ľavým krídlom a dve pod pravým. Hoci lietadlá MiG-29 štandardne neboli konštruované na nesenie takéhoto typu západnej výzbroje, Ukrajinci ich dokázali modifikovať tak, aby zvládali integráciu moderných západných systémov.
Z Česko-Slovenska na front: osud slovenských stíhačiek
Slovensko darovalo Ukrajine celkovo 13 stíhačiek MiG-29. Medzi nimi boli tri bezmotorové kusy, ktoré slúžia ako zdroj náhradných dielov, šesť strojov bolo dopravených po zemi a štyri preleteli do Ukrajiny v marci 2023.
Jedným z aktívne využívaných kusov je pravdepodobne MiG s pôvodným trupovým číslom 3911 – historicky jeden z najstarších v slovenskej výzbroji, ktorý bol po rokoch opäť oživený, modernizovaný a nasadený v boji. Ďalším strojom, ktorý Ukrajinci úspešne sfunkčnili, je dvojmiestny MiG-29UBS, dnes lietajúci s novým číslom 80.
Ukrajinská vynaliezavosť: kombinácia Východu a Západu
Ukrajinské letectvo od roku 2023 systematicky upravuje svoje sovietske lietadlá – najmä MiG-29 a Su-27 – tak, aby mohli niesť západné presne navádzané bomby. Ide napríklad o americké JDAM-ER súpravy, ktoré dokážu konvertovať klasické bomby na presne riadené strely s doletom viac ako 70 kilometrov.
Používané sú rôzne váhové verzie – od 227 kg (500 lb) až po 907 kg (2000 lb). Ukrajinské úpravy tak umožňujú nasadenie výzbroje, akú pôvodní výrobcovia sovietskych strojov nikdy nezamýšľali.
Dedičstvo z minulosti, ktoré píše novú kapitolu
Útok bývalého slovenského MiGu-29 je ďalším dôkazom o technologickej kreativite a adaptabilite ukrajinských ozbrojených síl. V čase, keď Rusko investuje do dronových a elektronických systémov, Ukrajina odpovedá precízne mierenými zásahmi – často pomocou techniky, ktorú iné armády už dávno odložili bokom.
Zábery z tejto operácie obleteli sociálne siete a stali sa symbolom spolupráce medzi krajinami NATO a Ukrajinou, ktorá aj vďaka darovanej technike a šikovnosti vlastných inžinierov dokáže držať krok s modernými bojovými trendmi.