Dbáte na dostatok tekutín? Opakované CHYBY pri pití vody odhaľujú skryté riziká pre naše zdravie

voda-vodovod
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/wirestock, Pixabay, istock
Reklama

Dôležité je dbať na kvalitu vody, ktorú pijeme. Za najlepšiu sa považuje voda z vodovodu, avšak aj v nej môžeme nájsť rôzne nechcené prídavky.

Množstvo prijatých tekutín počas jedného dňa závisí od viacerých faktorov, ako sú vek, pohlavie, telesná hmotnosť, úroveň fyzickej aktivity, prostredie či zdravotný stav. Vo všeobecnosti ale platí, že dospelý človek by mal prijať na kilogram váhy približne 30 až 35 ml.

V prípade človeka s hmotnosťou 80 kg ide o približne 2,4 litra. Aj keď je táto tekutina životne dôležitá pre fungovanie organizmu, mnohí si neuvedomujú, ako neustálymi chybami negatívne ovplyvňujú imunitu.

Podľa štúdie viac než trištvrtina ľudí konzumuje vodu so škodlivými látkami, čo nemá vplyv iba na celkové pohodlie, ale spolu s tým stúpa riziko infekcií a chorôb.

Dôležité je dbať na kvalitu vody, ktorú pijeme. Za najlepšiu sa považuje voda z vodovodu, avšak aj v nej môžeme nájsť rôzne nechcené prídavky:

Ťažké kovy

Staré potrubia, ktoré vedú pod ulicami miest, môžu prúdom vody priniesť do kohútikov domácností aj kovy ako olovo, arzén či kadmium.

Sú pre organizmus rizikové v tom, že utlmujú činnosť imunitného systému a majú súvis s neurologickými poruchami čí rakovinou.

Okrem toho dokážu spomaliť tvorbu a činnosť bielych krviniek, čo oslabuje schopnosť organizmu brániť sa ochoreniam či infekciám.

PFC

Chemikálie PFC (perfluórované zlúčeniny) sú hojne využívané v teflónovom riade či v hasiacich penách a ich použitím sa môžu dostať do zdrojov vody, ktorú kontaminujú. Výskumy odhalili, že následná konzumácia takejto vody súvisí so zníženou odpoveďou imunitného systému a telo vystavujeme vyššiemu riziku infekcií.

Chlór

Je bežne používaný na čistenie a dezinfekciu vody, avšak pri styku s organickými látkami prináša škodlivé vedľajšie produkty. Ak sme látkam vystavení dlhodobo, naša imunita bude oslabená a stúpa aj riziko vzniku niektorých foriem rakoviny.

Mikroplasty

Už aj drobné časti plastov sa objavili vo vodných zdrojoch. Téme mikroplastom sme sa venovali v dávnejšom článku, pričom najčastejšou formou mikroplastu v našom tele bol polyetylén, ktorý sa používa v plastových vreckách a potravinových obaloch.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie