Deň MATIEK sa blíži. Kedy bude v roku 2025, odkiaľ sa vzal na Slovensku a kde všade sa OSLAVUJE?

Zdroj: Pixabay.com/ParentiPacek, Ajale
Reklama

V roku 2025 si Deň matiek pripomenieme v nedeľu 11. mája. Tento dátum však nie je pevne stanovený každý rok, pretože Deň matiek je pohyblivým sviatkom, ktorý sa vždy slávi druhú májovú nedeľu. A hoci nejde o štátny sviatok, keďže pripadá na nedeľu, ide automaticky o deň pracovného pokoja.

To znamená, že práca v tento deň je možná len výnimočne a so zvláštnym príplatkom. Obchody pritom fungujú v štandardnom nedeľnom režime, teda bez obmedzení.

Korene sviatku: Od aktivistiek až po prezidenta

Ako uviedli Penize.cz, moderná podoba Dňa matiek sa zrodila v Spojených štátoch amerických začiatkom 20. storočia. Za jeho iniciátorku je považovaná Anna Jarvisová, ktorá si týmto spôsobom uctila pamiatku svojej mamy – Ann Reevesovej Jarvisovej, známej mierovej aktivistky počas občianskej vojny.

Prvý raz sa Deň matiek slávil v roku 1907 a jeho myšlienka sa rýchlo šírila naprieč americkými štátmi. O niekoľko rokov neskôr, konkrétne v roku 1914, prezident Woodrow Wilson uzákonil druhú májovú nedeľu ako celonárodný sviatok matiek.

Zaujímavosťou je, že samotná Anna Jarvisová neskôr protestovala proti komercionalizácii sviatku, ktorý pôvodne zamýšľala ako tichý a úctivý prejav vďaky.

Cesta Dňa matiek do Československa

Na naše územie sa sviatok dostal vďaka Alice Masarykovej, dcére prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka, ktorá ho v roku 1923 zaviedla ako súčasť kultúrnych a spoločenských hodnôt prvej republiky. Symbolicky sa tak stalo v tom istom roku, keď zomrela jej matka – Charlotta Garrigue Masaryková.

S príchodom komunistického režimu však Deň matiek z verejného kalendára vymizol. Nahradil ho Medzinárodný deň žien (MDŽ), ktorý mal silne ideologický náboj. Deň matiek sa do povedomia vrátil až v 90. rokoch 20. storočia, pričom dnes už koexistuje po boku MDŽ bez väčších kontroverzií.

Deň matiek na mapách sveta

Hoci sa v mnohých krajinách Deň matiek slávi v rovnaký deň ako u nás – teda druhú májovú nedeľu – nie všade to platí. Napríklad v Spojenom kráľovstve sa oslavuje sviatok zvaný Mothering Sunday, ktorý má korene v náboženskej tradícii a pripadá na štvrtú pôstnu nedeľu pred Veľkou nocou.

Táto britská verzia sviatku sa zmenila na svetskú oslavu matiek a ženskosti vo všeobecnosti, pričom zahŕňa aj symboly ako materská príroda či cirkevné prvky.

Okrem USA, Slovenska a Británie sa Deň matiek oslavuje v rôznych formách aj v krajinách ako Nemecko, Austrália, Japonsko či Mexiko – vždy s ohľadom na lokálne tradície a kultúrne špecifiká.

Deň matiek vs. Medzinárodný deň žien

Niekedy sa vedie debata, či je vhodnejšie oslavovať Deň matiek, alebo MDŽ. Obe tradície majú totiž americký pôvod – zatiaľ čo Deň matiek vznikol z iniciatívy žien, ktoré si vážili rodinu a mier, MDŽ vzišiel zo sociálnych hnutí bojujúcich za rovnoprávnosť a práva žien.

MDŽ sa v Európe usadil predovšetkým vďaka socialistickým a komunistickým hnutiam, ktoré mu v 20. storočí priradili pevný dátum – 8. marca. Tento deň sa nakoniec stal aj oficiálnym sviatkom Organizácie Spojených národov.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Lifestyle