fbpx

Denný súhrn domáceho spravodajstva | 12. mája

Reklama

Bratislava – Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok zverejnila zoznam členov vlády odborníkov. Premiérom sa stane doterajší viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor. Vládu odborníkov vymenuje hlava štátu v pondelok (15.5.).

Bratislava – Skupina nezaradených poslancov Národnej rady (NR) SR pôsobiacich v mimoparlamentnom hnutí Republika nepodporí vládu odborníkov, ktorej zloženie v piatok predstavila prezidentka Zuzana Čaputová.

– Vláda odborníkov dostane podporu celého poslaneckého klubu SaS. Strana víta zloženie nového kabinetu, ktorý v piatok predstavila prezidentka Zuzana Čaputová. Poslanci SaS budú pri hlasovaní v parlamente o vyslovení dôvery vláde za. TASR o tom informoval hovorca strany Ondrej Šprlák.

– Mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) oceňuje vyváženú skladbu vlády odborníkov, ktorú predstavila prezidentka SR Zuzana Čaputová. Líder hnutia Michal Šimečka verí, že kabinet odborníkov dokáže zabezpečiť pokojný a riadny chod ministerstiev a štátu do volieb. Podporu takejto vláde vyjadrí v Národnej rade (NR) SR aj nezaradený poslanec a podpredseda PS Tomáš Valášek.

– Podpora vláde odborníkov od poslancov hnutia Sme rodina závisí od jej programového vyhlásenia. Hnutie sa chce tiež stretnúť s budúcim premiérom Ľudovítom Ódorom.

– Mimoparlamentné KDH verí, že vláda odborníkov upokojí politickú situáciu a dovedie Slovensko k predčasným voľbám. Stanovisko hnutia TASR poskytla jeho hovorkyňa Lenka Halamová.

– Členovia vlády odborníkov idú do rizika a dobrodružstva. Každý minister môže počas nasledujúcich mesiacov maximálne „svietiť a kúriť“, ak nemá podporu Národnej rady (NR) SR. Skonštatovala to mimoparlamentná SNS.

– Predseda platformy Most-Híd v strane Aliancia a exminister životného prostredia László Sólymos očakáva od novej vlády, ktorej zloženie predstavila prezidentka Zuzana Čaputová, odbornosť a zostavenie zodpovedného rozpočtu. Vzhľadom na politickú situáciu a termín predčasných volieb do Národnej rady (NR) SR by bolo podľa neho dobré, keby nový premiér Ľudovít Ódor predstavil rozpočet ešte pred voľbami. Predseda strany Aliancia Krisztián Forró dodal, že od vlády strana očakáva aj upokojenie situácie.

Bratislava – Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračujú v rokovaní na 90. schôdzi. Piatkové rokovanie začali diskusiou o novele zákona o Environmentálnom fonde. Ráta so zefektívnením a urýchlením niektorých procesov. Z návrhu vyplýva, že v rámci mimoriadnych environmentálnych situácií by sa mohol financovať kalamitný výskyt hmyzu a zosuvy pôdy.

– Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili 8. rokovací deň aktuálnej schôdze diskusiou o oslobodení príjmov matiek a mladých od dane. Návrh novely zákona o dani z príjmov predložil poslanec Igor Matovič (OĽANO).

Bratislava – Do Národnej rady (NR) SR sa po odobratí poverení vrátia viacerí doterajší členovia dočasne poverenej vlády. Uplatnia si mandát poslanca, ktorý získali v parlamentných voľbách v roku 2020. Z parlamentu tak budú musieť odísť poslanci, ktorí boli náhradníkmi.

Bratislava – V implementačnom pláne revízie výdavkov na kultúru došlo k úpravám termínov pri viacerých opatreniach. „Plán reflektuje zreálnenie nábehov plnenia opatrení a cieľových stavov, prevažne z dôvodu zavedených protipandemických opatrení a ich previazanosti na plnenie iných meškajúcich opatrení,“ vysvetľuje Úrad vlády (ÚV) SR v materiáli, ktorý predložil na medzirezortné pripomienkovanie konanie (MPK).

Bratislava – Koniec v pozíciách ministrov berú členovia končiacej vlády Eduarda Hegera ako politickú realitu, veria, že ich nástupcovia budú pokračovať v rozbehnutých projektoch. Členovia dočasne povereného kabinetu to v piatok uviedli pri príchode na svoje posledné vládne rokovanie.

– Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) považuje za nevyhnutné, aby nová vláda pristúpila ku koncepčnej reforme zdravotníctva. Uvádza to v správe o činnosti úradu za minulý rok, ktorý vláda v piatok vzala na vedomie.

– Dlh v zdravotníctve vlani narástol na 812,42 milióna eur, ide o medziročný rast o 10,84 milióna eur. To, že dlhy nenarástli viac, ovplyvnilo oddlžovanie. Najvyššie záväzky po lehote splatnosti – 690,28 milióna eur, mali štátne univerzitné a fakultné nemocnice. Vyplýva to z informácie ministerstva zdravotníctva, ktorú vláda vzala v piatok na vedomie.

– Vláda odvolala z funkcií trojicu štátnych tajomníkov z Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR a Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Rozhodla o tom počas piatkového rokovania.

– Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR uskutoční verejné obstarávanie na zabezpečenie čistenia odpadových vôd z gudrónových jám a drenážnej steny v areáli bývalej rafinérie Petrochema Dubová v obci Nemecká. V piatok to schválila vláda.

– Vláda zatiaľ neschválila vyhlásenie prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. Rokovanie o návrhu Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR na piatkovom rokovaní prerušila. Rovnako kabinet prerušil rokovanie aj o bode týkajúcom sa riešení environmentálnych dosahov výtoku znečistených banských vôd do rieky Slaná. TASR o tom informovalo oddelenie komunikácie MŽP SR.

Bratislava – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR posudzuje nákladovú efektívnosť plnej úhrady jednej z vakcín proti HPV. Rezort rešpektuje, že rozhodnutie o zvýšení úhrady zrušil súd. Avizoval, že po posúdení rozhodne, či sa výška úhrady vakcíny zvýši alebo nie. TASR stanovisko poskytol komunikačný odbor MZ SR.

Bratislava – Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) identifikoval rozsiahly nelegálny reexport liečiv zo Slovenska. V piatok to potvrdil štátny tajomník rezortu zdravotníctva Michal Palkovič. Avizuje, že o ďalšom vývoji bude informovať.

– Poslanec Národnej rady SR Richard Raši z mimoparlamentného Hlasu-SD si myslí, že orgány činné v trestnom konaní by mali preveriť, či do rozsiahleho reexportu liekov, určených pre občanov Slovenska, neboli zapojení aj politici blízki OĽANO, ktorí mali proti reexportu bojovať.

Bratislava – V najbližších dňoch spustia výzvu zameranú na pomáhajúce profesie v školách. Potvrdil to dočasne poverený minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Ján Horecký.

Bratislava – Končiaci minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer priznal, že svojou žiadosťou o odobratie poverenia chcel urýchliť proces vymenovania vlády odborníkov. Povedal to pred piatkovým rokovaním odchádzajúceho dočasne povereného kabinetu Eduarda Hegera.

Bratislava – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR odporúča necestovať do Pakistanu vzhľadom na zhoršenie bezpečnostnej situácie v krajine. Informuje o tom na webe.

Bratislava – Do mimoparlamentného KDH vstupujú bývalí hokejisti Juraj Mikúš a Dávid Skokan. Hnutie chce spolu s nimi presadzovať zmenu systému a financovania športu, ako aj podporu mládeže. Zdôrazňuje potrebu zavedenia samostatného ústredného orgánu štátnej správy. Podľa hnutia ním môže byť napríklad ministerstvo športu a cestovného ruchu. Stanovisko TASR poskytla hovorkyňa KDH Lenka Halamová.

Bratislava – Predseda platformy Most-Híd v strane Aliancia a exminister životného prostredia László Sólymos očakáva od novej vlády, ktorej zloženie predstavila prezidentka Zuzana Čaputová, odbornosť a zostavenie zodpovedného rozpočtu. Vzhľadom na politickú situáciu a termín predčasných volieb do Národnej rady (NR) SR by bolo podľa neho dobré, keby nový premiér Ľudovít Ódor predstavil rozpočet ešte pred voľbami.

Bratislava – Regionálne združenie bratislavských mestských častí verí, že návrh novely zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy parlament schváli. Na piatkovom brífingu to uviedol šéf združenia a zároveň starosta bratislavského Ružinova Martin Chren. Novela má pomôcť výrazne zadlženým samosprávam na Slovensku zbaviť sa po 15 rokov svojich dlhov. Jednou z nich je aj bratislavská mestská časť Devín.

Bratislava – Viac ako šesť miliónov kusov nelegálnych cigariet a škoda štátu viac ako 782.000 eur. Takýto nelegálny biznis s cigaretami sa podarilo odhaliť Kriminálnemu úradu finančnej správy (KÚFS) vďaka akcii pod krycím názvom Fešák. Informovala o tom v piatok hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.

Bratislava – Nosenie respirátora od pondelka (15. 5.) nebude povinné už ani v nemocniciach, u lekára, v domovoch sociálnych služieb či lekárňach. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá túto povinnosť zrušila.

Bratislava – Radiačná situácia na Slovensku bola v období od 5. do 11. mája stabilná. Ani v iných krajinách Európy nezaznamenali výrazné odchýlky od štandardne meraných hodnôt dávkových príkonov gama žiarenia. Informoval o tom odbor radiačnej ochrany Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na webe ÚVZ.

Bratislava – Individuálne pripravované lieky, ktoré vyhotovujú farmaceuti podľa lekárskeho predpisu pre potreby konkrétneho pacienta, by mohli vyriešiť nedostupnosť mnohých liekov. Poukázala na to Slovenská lekárnická komora (SLeK), podľa ktorej je farmaceut v tomto prípade jedinou možnosťou, ako vyrobiť napríklad čapíky alebo sirup na horúčku či bolesť.

Žilina – Operáciu najmodernejším robotickým systémom DaVinci v Univerzitnej nemocnici Martin (UNM) premietli v piatok v živom prenose účastníkom kongresu Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti (SLS) v Žiline.

Bratislava – Pravidelné zasadnutia Súdnej rady SR bude môcť verejnosť sledovať aj v priamom prenose. Prvé streamovanie má byť spustené na najbližšom zasadnutí rady 16. mája so začiatkom o 9.00 h. Doteraz bolo možné sledovať verejné zasadnutie len priamo v Miestodržiteľskom paláci. TASR o tom informovala hovorkyňa Kancelárie Súdnej rady SR Veronika Müller.

Bratislava – Prokuratúra sa zaoberá organizáciou a financovaním slovenskej účasti na svetovej výstave Expo Dubaj počas vedenia predchádzajúceho ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS). Na sociálnej sieti to potvrdil generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

Pezinok – Proces v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov pokračuje v piatok na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku záverečnými rečami splnomocnencov poškodených.

– Rodičia zavraždeného novinára Jána Kuciaka si nárokujú náhradu nemajetkovej ujmy spolu vo výške jedného milióna eur. Vo svojej záverečnej reči pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku to v piatok povedal ich splnomocnenec Peter Kubina. Na dokázanie viny obžalovaných Mariana K. a Aleny Zs. z objednávok vrážd je podľa neho dostatok dôkazov.

– Voči obžalovanému Marianovi K. smerujú len nepriame dôkazy. Obhajca obžalovaného Marek Para to uviedol pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku v rámci prípadu vraždy novinára Jána Kuciaka a kauzy prípravy vrážd prokurátorov.

– Obhajca obžalovanej Aleny Zs. Štefan Neszméry vo svojej záverečnej reči spochybňoval dôveryhodnosť svedeckých výpovedí Zoltána A. „Nemožno ho nazvať inak ako ultimátnym svedkom, ktorý preukazuje všetko a voči všetkým,“ zdôraznil obhajca v piatok pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku v rámci prípadu vraždy novinára Jána Kuciaka a kauzy prípravy vrážd prokurátorov.

– Obžalovaný Marian K. sa necítil byť článkami zavraždeného novinára Jána Kuciaka nijako ohrozovaný. Povedal to počas piatkovej záverečnej reči v rámci prípadu Kuciakovej likvidácie a kauzy prípravy vrážd prokurátorov.

– Obžalovaná Alena Zs. pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku vyhlásila, že si nikdy neobjednala žiadnu vraždu. Vo svojej záverečnej reči zároveň spochybňovala dôveryhodnosť výpovedí svedka Zoltána A., ktorý ju z objednávok vraždy novinára Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov usvedčuje.

– V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze plánovaných vrážd prokurátorov sa skončili záverečné reči. Hlavné pojednávanie bolo prerušené do 19. mája.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie