Za vysokými životnými nákladmi v USA stojí predovšetkým drahé bývanie. Ceny nájmov sa napríklad v posledných piatich rokoch zdvihli až o 40 percent. Domácnosti navyše zaťažujú aj ďalšie potrebné náklady, ako sú výdavky za potraviny, dopravu alebo zdravotnú starostlivosť.
V praxi znamená tento ekonomický tlak, že mnohým Američanom zostáva po uhradení základných potrieb menej na úspory, investície či na voľnočasové aktivity. Vysoké náklady pociťujú vo veľkých metropolách aj turisti.
6. Írsko
Ďalším európskym štátom v tomto rebríčku je Írsko. Mesačné priemerné náklady na život tu činia 2 438 dolárov (2 115 eur). Tento ostrovný štát je známy svojou silnou ekonomikou založenou na sektoroch technológií, farmácie, finančných služieb a výskumu. Päťmiliónové Írsko je členom EÚ a má vysoký HDP na obyvateľa.
Vysoké životné náklady v Írsku sú predovšetkým dôsledkom dramatického rastu cien bývania, a to najmä v hlavnom meste Dubline. Za bývanie ľudia často vydávajú cez polovicu svojho čistého príjmu, čo mnohým ľuďom komplikuje sporenie. Rovnako domácnosti zaťažujú aj výdavky na potraviny, energie alebo napríklad na dopravu.
Vysoké životné náklady sa prejavujú nielen u ľudí, ktorí sa do Írska sťahujú za prácou, ale aj u miestnych. Obe tieto skupiny vysoké ceny bývania nútia k spolubývaniu alebo dochádzaniu do satelitných miest. Navyše dostupnosť bývania aj ceny verejných služieb tlačí hore turizmus.
5. Island
Island, malá európska krajina s priemernými mesačnými nákladmi okolo 2 520 dolárov (2 190 eur). Napriek tomu, že má asi len 400-tisíc obyvateľov, Island sa vyznačuje vysokou životnou úrovňou aj vysokým HDP na obyvateľa. Island je silne závislý od rybolovu, výroby hliníka a tiež od turizmu, ktorý pred pandémiou tvoril až tretinu HDP.

Za vysokými životnými nákladmi stojí niekoľko súbežných faktorov. Island musí dovážať prevažnú väčšinu spotrebného tovaru vrátane potravín, pohonných hmôt a technológií. Veľkú úlohu zohráva aj relatívne malý trh a silné postavenie odborov, ktoré tlačia na vysoké mzdy. Výsledkom je cenová hladina, ktorá patrí k najvyšším v Európe. Drahý je nielen tovar, ale aj služby, a zvlášť citeľná je cena bývania, ktoré je nedostatkové kvôli obmedzenému stavebnému priestoru a pomalému rozvoju infraštruktúry.
Vysoké náklady na život sa výrazne premietajú do každodennej reality miestnych obyvateľov. Mnoho ľudí, najmä mladých rodín, čelí problémom s dostupnosťou vlastného bývania a časť obyvateľstva sa musí spoliehať na spolubývanie alebo pomoc rodiny. Prisťahovalci, ktorých láka príroda a pracovné príležitosti, bývajú prekvapení nielen cenami, ale aj náročnosťou nájsť stabilné ubytovanie.
4. Švajčiarsko
Tento štát v strede Európy je známy svojou neutralitou, politickou stabilitou i vysokou kvalitou života. Jeho silná ekonomika je založená na financiách, farmaceutickom priemysle a na technológiách. Krajina s multikultúrnym charakterom a štyrmi úradnými jazykmi je domovom niektorých medzinárodných organizácií, ako aj špičkových univerzít a výskumných centier. Vysokej životnej úrovni ale zodpovedajú aj náklady, ktoré často prekvapia aj návštevníkov zo západnej Európy a mesačne dosahujú okolo 2 900 dolárov (2 520 eur).

Hlavným dôvodom vysokých nákladov je kombinácia vysokých miezd, silnej meny (švajčiarskeho franku) a prepracovaného, ale nákladného systému verejných služieb. Švajčiarsko dováža veľkú časť potravín, čo sa prejavuje na ich cenách.
Vysoké sú aj náklady na zdravotnú starostlivosť, pretože každý občan si musí zariadiť vlastné zdravotné poistenie. Bývanie je drahé najmä vo väčších mestách ako Zürich alebo Ženeva, kde je ponuka obmedzená a dopyt vysoký, čiastočne aj kvôli prítomnosti zahraničných pracovníkov a inštitúcií. Veľmi vysoké môžu byť aj ďalšie náklady ako napríklad školné pre deti, nájom alebo doprava.
3. Singapur
Z Európy skočíme do Ázie. Na treťom mieste skončil Singapur s nákladmi okolo 3 000 dolárov za mesiac (2 600 eur). Mestský štát je domovom pre množstvo medzinárodných firiem. Dynamická ekonomika alebo napríklad špičková infraštruktúra ho robí celosvetovo atraktívnym pre život.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)