Na ekonomickej úrovni je za vysokými nákladmi predovšetkým obmedzený priestor a absencia prírodných zdrojov, čo znamená vysoké ceny nehnuteľností. Singapur ako ostrov dováža až 90 percent potravín a tovaru, čo zvyšuje ich ceny. Vysoké náklady ale kompenzujú vysoké mzdy aj nízke dane.

Miestni často bývajú v dotovaných bytoch, čo udržuje životné náklady na únosnej úrovni pre väčšinu populácie. Vyššie náklady či školné medzinárodných škôl platí pre takzvaných expatov, čo môže znamenať životné náklady aj dvojnásobne vyššie oproti miestnym. Singapur stále patrí medzi najvyhľadávanejšie destinácie vďaka bezpečnosti, efektívnemu verejnému poriadku a možnosti žiť aj pracovať v medzinárodnom prostredí.
2. Kajmanské ostrovy
Na druhom mieste sa umiestnili Kajmanské ostrovy s priemernými mesačnými nákladmi okolo 3 374 dolárov (2 930 eur). Štát v Karibiku je pestrou zmesou finančného centra, turizmu a daňového raja. Politicky stabilné prostredie, nízke dane a strategické zameranie na bankovníctvo a cestovný ruch priťahujú ako medzinárodných investorov, tak kvalifikovaných pracovníkov z celého sveta.
Vysoké životné náklady majú svoje korene hlavne v absolútnej závislosti od dovozu rovnako ako u ďalších štátov v tomto rebríčku. Importné clá, ktoré siahajú až do stoviek percent, spolu s nákladmi na dopravu a distribúciu zvyšujú ceny bežného tovaru. Ďalšou veľkou nákladovou položku na ostrovoch je aj bývanie.
Dôsledkom je, že hoci miestni obyvatelia a expati profitujú z absencie daní z príjmu a vysokých miezd, stále čelia drahému bývaniu, jedlu i službám, čo predstavuje výzvu najmä pre strednú triedu a mladé rodiny. Turizmus a finančný sektor síce držia ekonomiku v kondícii, ale zároveň zvyšujú tlak na nehnuteľný trh a infraštruktúru.
1. Monako
Prvenstvo v rebríčku obsadil život v Monaku, ktorý vás mesačne vyjde v priemere na zhruba 6 540 dolárov (5 675 eur). Tento mikroštát je známy hlavne pre svoj luxus, ktorý priťahuje spoločne s atraktívnym daňovým režimom miliardárov alebo aj celebrity. Prítomnosť svetových bánk, kasín a tiež napríklad Formula 1 z Monaka robia nielen unikátne miesto, ale aj to vôbec najdrahšie.
Hlavnou hnacou silou extrémne vysokých životných nákladov je skutočne nedostatok priestoru. Všetko územie Monaka je urbanizované. Ceny nehnuteľností tu dosahujú astronomické výšiny. Priemerná rezidenčná nehnuteľnosť presahuje 100-tisíc eur za meter štvorcový a nájom môže dosahovať aj desiatok tisíc eur mesačne.

Dôsledky vysokých nákladov sa premietajú do každodenného života. Obvyklé sú výrazné rozdiely medzi tými, ktorí majú prístup k voľnému daňovému prostrediu a disponujú obrími príjmami, a tými, ktorí nie sú súčasťou tejto finančnej elity.
Pre bežných obyvateľov je tu život finančne veľmi náročný, vysoké nájomné, drahé služby, energia i stravovanie výrazne obmedzujú rodinné rozpočty.
Ako je na tom Slovensko?
Priemerná mesačná mzda na Slovensku pre rok 2025 činí 1 518 eur, dodáva financnykompas.sk. Podľa rebríčka sú náklady na živobytie u nás na úrovni 991 eur.
V susednom Česku sú mesačné náklady na úrovni 1 040 eur, avšak priemerná mzda v roku 2025 dosiahla výrazne viac, a to okolo 1 965 eur, dodáva TASR.
Život našich západných susedov stojí niečo cez 1 500 eur, ale podľa dát z roku 2023 si Rakúšania mesačne zarobili v priemere 4 542 eur, informuje EURES.
Maďari v tomto roku zarobia mesačne okolo 1 622 eur, dodáva TASR. Rebríček World Population Review hovorí, že životné náklady južných susedov činia za mesiac okolo 807 eur.