Ďalší ambiciózny test rakety Starship skončil fiaskom. Po sľubnom štarte sa obrovská raketa vymkla kontrole, vzbĺkla a rozpadla sa nad Indickým oceánom. Elon Musk však tvrdí, že aj napriek explózii je jeho cieľom Mars stále na dosah. SpaceX napriek opakovaným zlyhaniam nepoľavuje, získané dáta sú vraj kľúčom k úspechu.
Tretia explózia v tomto roku
Spoločnosť SpaceX, ktorú vlastní miliardár a vizionár Elon Musk, zaznamenala ďalší neúspech pri testovaní svojej ambicióznej rakety Starship. Tento stroj, ktorý má byť najväčšou raketou v histórii ľudstva, po bezproblémovom štarte stratil kontrolu, začal horieť a napokon skončil v Indickom oceáne. Explózia nastala zhruba po 30 minútach letu, keď došlo k úniku paliva, píše TASR.
Hoci ide už o tretiu explóziu Starship v tomto roku, tentokrát úradom nenahlásili žiadne škody. Predchádzajúci pokus dokonca ohrozil leteckú dopravu, keď trosky dopadli na zem.

Zlyhanie? SpaceX tvrdí, že nie!
Elon Musk a jeho tím sa napriek neúspechu nevzdávajú. Tvrdia, že aj tento test priniesol cenné dáta, ktoré ich posunú bližšie k cieľu, ktorým je let na Mars.
„Tímy budú naďalej skúmať údaje a pracovať na našom ďalšom testovacom lete,“ dodala spoločnosť vo vyhlásení.
Podľa odborníka na kozmonautiku Billa Harwooda SpaceX testuje rakety priamo za letu, čo je v tomto odvetví pomerne nezvyčajné. „Z tohto testu získali množstvo telemetrických údajov, ktoré sú neoceniteľné,“ zdôraznil Harwood.
Napriek explózii Elon Musk stále verí vo svoj ambiciózny plán vyslať Starship na Mars do konca budúceho roka. V rozhovore pre americkú televíziu NBC, ktorý poskytol pár hodín pred štartom, odhadol šance na úspech na 50 percent. „Možno v novembri, možno v decembri – o 18 mesiacov,“ uviedol Musk.
Kedy sa však podarí uskutočniť reálny let na Mesiac a Mars, zostáva otázne.
Muskove plány sa nezastavujú ani po explóziách. Letecká základňa Starbase v Texase, kde sa testy rakety Starship uskutočňujú, prechádza rýchlou transformáciou – minulý týždeň sa stala oficiálne mestom po tom, čo to v referende schválili zamestnanci firmy.
Americký úrad pre letectvo zároveň SpaceX schválil navýšenie limitu testovacích letov. Kým doteraz mohli vykonávať len päť letov ročne, teraz majú povolenie na 25 letov. Pre Muska je to jasný signál – vesmírne ambície SpaceX zostávajú na plný plyn.