Diaľnica do Košíc z peňazí SPORITEĽOV? Vláda chce, aby cez 2. DÔCHODKOVÝ PILIER prispeli na verejné projekty

Peniaze v 2. pilieri majú byť podľa návrhu zákona investované aj do diaľnic alebo nájomného bývania. Zdroj: TASR/Michal Svítok, FREEPIK
Reklama

Od začiatku štvrtej vlády Roberta Fica s prestávkami politici hovoria o zmenách v 2. dôchodkovom pilieri. Ministerstvo práce teraz pripravuje novelu zákona o dôchodkovom sporení. Jej výsledkom má byť možnosť investovať do verejných projektov.

Vláda sa nechystá siahnuť na úspory v druhom dôchodkovom pilieri, ani znižovať odvody do neho. Tvrdí to minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš. Dodáva pritom, že chce len, aby dôchodkové správcovské spoločnosti mali možnosť investovať úspory sporiteľov do verejných projektov na Slovensku. Tie by podporili napríklad výstavbu diaľnic či nájomného bývania.

„Ak by sa investovali tie peniaze do týchto slovenských projektov, tak by to muselo byť v prospech tých sporiteľov,“ povedal Tomáš s tým, že by to malo prínos nielen pre štát, ktorý by našiel zdroje na výstavbu dôležitých vecí, ale aj pre sporiteľov, ktorí budú mať možnosť si zarobiť. Práve prínos pre sporiteľa je však prinajmenšom diskutabilný.

Konkurencieschopnosť štátu

V súčasnosti si ľudia pri investovaní peňazí do 2. piliera môžu vybrať spomedzi konzervatívnych, indexových a akciových fondov. Ten prvý je garantovaný a ďalšie dva sú negarantované, to znamená rizikovejšie. Práve tie však prinášajú aj zaujímavý výnos, ktorý bol len minulý rok vo výške 14 až 24 percent. Dôvodom je to, že investujú do rôznych cenných papierov, napríklad akcií či fondov, ktoré sú obchodované na burze.

„Akcie napríklad dlhodobo poskytujú výnos približne osem percent ročne, pri riziku krátkodobej straty aj vyše 30 percent. Ak by napríklad projekt nájomného bývania poskytoval výnos okolo štyroch percent ročne pri podobnom riziku, ako majú akcie, tak by atraktívny nebol. Ak by napríklad takýto projekt niesol garanciu, že prípadné straty uhradí štát, tak už by atraktívny mohol byť,“ zhodnotil pre Aktuality.sk vedúci oddelenia riadenia investícií vo VÚB Generali Igor Vilček.

Portál zároveň pripomenul, že cenné papiere vydávané štátom ponúkajú priemerný úrok okolo troch percent. To znamená, že sa zhodnotením približujú skôr garantovaným fondom, ktoré za vlaňajšok sporiteľom zarobili dve až štyri percentá. To znamená, že takéto investície neslúžia na zhodnotenie peňazí, ale skôr na prekonanie inflácie.

Správcovia zámer vítajú, ale…

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností v stanovisku pre Aktuality.sk pripúšťa, že dlhodobé a udržateľné infraštruktúrne projekty, ako sú diaľnice, letiská, elektrárne a vodné zdroje, bývajú v Európe súčasťou dôchodkových fondov. No obvykle ide len o doplnkovú formu investícií.

Viaceré správcovské spoločnosti sa pritom zhodli, že takúto možnosť zvážia, no zároveň dodávajú, že konečné rozhodnutie má byť prospešné pre sporiteľa. Zdôrazňujú pritom, že by nemalo ísť o povinnosť takejto investície.

Šéf rezortu práce Tomáš priznal, že v minulosti boli viaceré zásahy do druhého piliera, no aktuálne vraj vláda doňho nechce zasahovať, ale iba umožniť DSS dobrovoľne investovať úspory sporiteľov do verejných projektov.

Opozícia má aj napriek tomu obavy. Poslankyňa PS Simona Petrík ministrovi povedala „vy hovoríte, že teraz už nebudete druhý pilier nejako obmedzovať, ale prvé, čo ste urobili, keď ste sa dostali do vlády koncom roka 2023, že ste znížili percento odvodu z 5,5 na štyri percentá“. Nešlo pritom o prvý zásah do 2. piliera, keď väčšinu z nich urobili práve vlády Roberta Fica.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova