fbpx

Dnes pozor na snehové jazyky, sneženie i vietor na horách. Miestami sa vyskytne aj poľadovica

Zdroj: FOTO TASR/Ján Krošlák, František Iván

Slovensko môže v stredu ráno potrápiť poľadovica. Na území Košického a Prešovského kraja sa môžu tvoriť aj snehové jazyky a záveje. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) v tejto súvislosti vydal výstrahy prvého stupňa. Informoval o tom na svojom webe.

Výstraha pred tvorbou poľadovice platí na celom území SR v stredu do 8.00 h. „Výskyt poľadovice je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ priblížil SHMÚ.

Tlaková níž, ktorá najmä na stredné a východné Slovensko priniesla nový sneh, sa presunula nad Rumunsko, dnes nad Ukrajinu. Ocitli sme sa tak na jej zadnej strane, vplyvom čoho nás očakával vpád studeného, pôvodom arktického vzduchu od severozápadu. V priebehu noci tak mrzlo, a to väčšinou pri miernom až silnom severozápadnom až severnom vetre, ktorý pocit chladu ešte zosilňuje.

Počasie u nás ovplyvňuje výbežok tlakovej výše. Dnes bude prevažne polooblačno s teplotami -2 až 3 stupne Celzia.

Na východe treba naďalej počítať so snežením, na horách s vetrom

Lokálny výskyt snehových jazykov a závejov na území Košického a Prešovského kraja sa očakáva v stredu do 10.00 h. „Tvorba snehových jazykov predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity,“ dodali zo SHMÚ.

So snežením treba naďalej počítať v Prešovskom a Košickom kraji, kde platia výstrahy prvého stupňa. Napadnúť tam môže 15 – 20 centimetrov nového snehu, na niektorých miestach do 30 centimetrov.

Silnejší vietor na horách môže prevládať naďalej v okresoch Liptovský Mikuláš, Poprad, Banská Bystrica a Brezno. Vietor môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 110 – 135 kilometrov za hodinu, v priemere 70 – 85 kilometrov za hodinu, čo je víchrica.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie