Dnes večer udrie na Slovensku búrková smršť. Očakáva sa vietor až 100 km/h, prívalové dažde aj krúpy!

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/EyeEm, REPROFOTO/SHMÚ, koláž: iStream
Reklama

Dnešný večer môže byť pre Slovensko dramatický. Od juhozápadu sa blíži rozsiahly búrkový systém, ktorý podľa aktuálnych predpovedí môže priniesť extrémne silné búrky, prívalové dažde a vietor s nárazmi až 100 km/h. 

Slovensko dnes čaká výrazné ochladenie a silné búrky, ktoré prinesie studený front z Rakúska. Počas dňa sa môžu tvoriť lokálne búrky najmä na severe, no hlavná hrozba príde až večer. Práve vtedy sa očakáva postup búrkového systému, ktorý môže zasiahnuť najmä západné Slovensko.

Dva možné scenáre: Kadiaľ sa vydá búrkový systém?

Podľa predpovedí meteorologických modelov sú na stole dve varianty vývoja, píše portál imeteo.sk.

Prvý scenár: Búrkový systém sa posunie viac na sever, smerom cez Moravu. Slovensko by zasiahla iba okrajová časť, najmä severozápad krajiny.

Druhý scenár (pravdepodobnejší): Búrkový systém postúpi priamo nad Slovensko, pričom zasiahne západné okresy už po 22:00. Tento variant by priniesol intenzívne búrky, prívalový dážď, silnú bleskovú aktivitu a nárazový vietor až do 100 km/h.

Kedy sa pripraviť na búrky?

  • 20:00 h: Búrkový systém opustí východné Alpy a meteorológovia budú vedieť presnejší smer.
  • 21:00 h: Búrky sa očakávajú pred Viedňou.
  • 22:00 h: Búrkový systém dorazí k hraniciam Slovenska.
  • Po 22:00 h: Postup silných búrok cez západné Slovensko.

Meteorológovia zvýšili výstrahu pred búrkami aj na druhý stupeň

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) zintenzívnil varovania pred búrkami. V niektorých okresoch Slovenska platí už druhý stupeň výstrahy. Všetky okresy Prešovského kraja sú zaradené do zóny s vyšším rizikom. Výstraha platí od 12:00 hod. a potrvá až do večerných hodín, pričom odznie približne o 20:00 hod, informuje SHMÚ na svojej webovej stránke.

shmú mapa
Na mape výstraha 1. a 2. stupňa pred silnými búrkami na 2. júna 2025. Zdroj: REPROFOTO/SHMÚ

Meteorológovia upozorňujú obyvateľov, aby sa pripravili na možné škody na majetku a zvýšili svoju opatrnosť kvôli riziku ohrozenia ľudského zdravia. Odporúčajú sledovať vývoj počasia, správy o sprievodných javoch a riadiť sa pokynmi krízových zložiek, ako sú civilná ochrana, samosprávy či štátne inštitúcie.

„Intenzita sprievodných javov je v danom ročnom období a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri búrkach môžu byť obmedzené ľudské aktivity a ohrozené zdravie,“ varujú meteorológovia.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Počasie