Do dôchodku pôjdeme opäť neskôr. Pripravuje sa však dôchodkový strop aj ZROVNOPRÁVNENIE žien

Zdroj: Pixabay.com/geralt, stevepb
Reklama

Stredná dĺžka dožitia sa predlžuje. No a hoci s pribúdajúcim vekom majú ľudia čoraz väčší problém sa zamestnať, do dôchodku pôjdeme opäť neskôr. V tomto roku sa presný odchod do dôchodku dozvedia už ľudia narodení roku 1967.

„V roku 2025 dovŕšia dôchodkový vek poistenci narodení v rokoch 1961 až 1963, a to podľa počtu vychovaných detí a mesiaca narodenia,“ priblížil vek odchodu do penzie v budúcom roku hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr pre pluska.sk.

Čo to bude znamenať v praxi?

Ľuďom, ktorí sa narodili po roku 1966, bude ich dôchodkový vek známy päť rokov vopred a zvyšovanie dôchodkového veku sa opätovne naviaže na strednú dĺžku života. Ministerstvo práce tak v tomto roku prvýkrát stanoví dôchodkový vek.
V roku 2025 sa opatrením rezortu práce stanoví dôchodkový vek pre poistencov narodených v roku 1967.

Stále platí, že aj po úprave dôchodkového veku a jeho viazaní na automatické prepočítavanie podľa priemernej dĺžky života, poistenci, ktorí sa starali o deti, majú nárok na zníženie dôchodkového veku. Tento vek sa zníži o šesť mesiacov za každé vychované dieťa, pričom maximálna možná úľava predstavuje 18 mesiacov v prípade, že osoba vychovala tri alebo viac detí.

Témou je aj dôchodkový strop a odstránenie nerovnosti pri materskej

Rezort práce plánuje riešiť viacero otázok, medzi ktorými je aj problematika dôchodkového stropu. Tento strop by mal byť nastavený podľa náročnosti profesie, pretože existujú rozdiely medzi fyzicky náročnou a administratívnou prácou.

Rovnako chce rezort upriamiť pozornosť na nižšie dôchodky žien. Súčasný systém totiž spôsobuje, že počas materskej alebo rodičovskej dovolenky majú ženy nižšie odvody do sociálneho poistenia, čo ovplyvňuje výšku ich dôchodku.

V súlade s Ústavou by starostlivosť o dieťa nemala znižovať dôchodkové nároky. Preto je už dnes pripravený návrh zákona, ktorý odstráni túto nerovnosť. Cieľom je, aby sa obdobie materskej a rodičovskej dovolenky započítavalo do dôchodkových nárokov tak, ako keby osoby pracovali.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis