Na konci mája sme informovali o populárnej destinácii mnohých Slovákov, ktorá sa chystá na historický krok. Po rokoch čakania sa už o pár mesiacov zmenia peniaze v obehu. Čo to bude znamenať pre dovolenkárov?
Bulharsko sa po dlhých prípravách chystá na prechod z leva na euro. Európska únia (EÚ) napokon tento týždeň v stredu schválila jeho zavedenie. Od 1. januára 2026 sa tak stane 21. členom eurozóny.
Obrovské odhodlanie Bulharska
Európska komisia (EK) dodala, že Bulharsko prešlo prísnym schvaľovacím konaním a splnilo kritériá na vstup do eurozóny. Ekonomika Bulharska je dostatočne pripravená na zavedenie spoločnej európskej meny.
V správe Komisie sa uvádza, že po znížení inflácie Bulharsko teraz spĺňa všetky požiadavky na to, aby sa stalo 21. krajinou menovej únie. „Euro je hmatateľný symbol európskej sily a jednoty,“ povedala predsedníčka EK Ursula von der Leyenová.
„Vďaka euru sa bulharská ekonomika stane silnejšou, s väčším objemom obchodu s partnermi z eurozóny, priamymi zahraničnými investíciami, prístupom k financiám, kvalitnými pracovnými miestami a s vyššími reálnymi príjmami,“ uviedla.
Pozitívne stanovisko vydala aj Európska centrálna banka, ktorá ocenila „obrovské odhodlanie Bulharska vykonať potrebné úpravy“.

Pred rokom nedokázalo splniť kritériá
Bulharsko je členom Európskej únie od roku 2007 a pôvodne plánovalo nahradiť svoju národnú menu lev eurom už v roku 2024. Tento krok však muselo odložil pre vysokú mieru inflácie v krajine, ktorá v tom čase dosiahla 9,5 %. Na to, aby členský štát EÚ pripojili k menovej únii, musí preukázať, že jeho inflácia nie je mimo kontroly a je maximálne o 1,5 percentuálneho bodu vyššia, ako je miera inflácie troch krajín EÚ s najlepšími výsledkami.
V minulom roku Bulharsko splnilo všetky kritériá na vstup do menovej únie okrem inflácie. Za 12 mesiacov do apríla 2025 dosiahla priemerná miera inflácie v Bulharsku 2,7 %, čo je tesne pod referenčnou hodnotou. Vstup Bulharska do eurozóny musia ešte schváliť ministri financií EÚ a Európsky parlament.
Bulharsko má za sebou tŕnistú cestu k vstupu do eurozóny. Tento krok vyvolal odpor mnohých Bulharov, pričom protesty a nedávne prieskumy ukázali, že takmer polovica opýtaných je proti prijatiu eura. Obávajú sa bolestivých ekonomických dôsledkov.
Zavedenie eura môže zdvihnúť ceny
Ako sme informovali, hoci sa môže zdať, že zavedenie eura je veľkým otrasom, nie je to až taká dramatická zmena. Bulharský lev je už desaťročia pevne viazaný na euro, takže kurz sa nemení. To však neznamená, že Bulharov nečakajú problémy.
Kritici upozorňujú na riziko, že zavedenie jednotnej meny by mohlo viesť k nárastu cien, čo by mohlo zasiahnuť najmä chudobnejšie domácnosti vo vidieckych oblastiach.
„V strednodobom horizonte majú nízke domáce ceny tendenciu prispôsobovať sa vyšším európskym normám vďaka zvýšenému obchodu v rámci bloku. Tento trend sa prejavil aj v nedávnych členských štátoch, ako sú Slovensko, Estónsko a Litva, ktoré spočiatku zaznamenali nárast inflácie,“ uvádza portál Politico.
Podobný scenár zažilo aj Chorvátsko po prijatí eura v roku 2023. Zavedenie eura je v Bulharsku horúcou témou aj na politickej scéne. Prezident Rumen Radev nedávno vyvolal rozruch, keď oznámil zámer iniciovať referendum o odložení prijatia eura.
Ústavný súd už však skôr rozhodol, že takéto referendum by bolo protiústavné. Väčšina parlamentných strán v Bulharsku euro podporila.