Dôchodkový systém na Slovensku je pre starnutie populácie neudržateľný. Poslanci navrhujú NOVÝ výpočet penzií

Dôchodcovia žijúci mimo Európskej únie potvrdzujú svoje žitie každý štvrťrok, aby dostali dávku zo Slovenska. Zdroj: Freepik
Reklama

Udržateľnosť vyplácaných dôchodkov v súčasnosti je pri starnutí obyvateľov a nízkom počte pracujúcich nereálna.

Súčasný dôchodkový systém na Slovensku vychádza z priebežného financovania. Penzie sú vyplácané z príspevkov pracujúcich ľudí, čo sa zamestnancom mesačne strháva z platu ako odvod do Sociálnej poisťovne.

Z neho je následne dotovaný aktuálny dôchodkový systém. Starnúca populácia ohrozuje 1. pilier, a preto je nutné zaviesť radikálne zmeny.

„Priemerný vek obyvateľstva, ktorý bol ešte prednedávnom 42 rokov, sa dnes blíži k hodnotám 44-45 rokov a po roku 2050 by mal byť tesne pod hranicou 50 rokov. Počas minulých dekád sme urobili pre spomalenie starnutia veľmi málo, čiže očakávam, že bude intenzívne, prejaví sa pomerne vysokým priemerným vekom a aj čiastočne úbytkom obyvateľstva,“ vysvetľuje demograf a prognostik Boris Vaňo pre Denník N.

Ďalej sa tiež zvyšuje vek prvorodičiek na Slovensku. Zo Vaňovej štúdie vyplýva, že v medzi rokmi 1993 – 2022 sa priemerný vek žien pri prvom pôrode zvýšil z 22,4 roka na 28,3 roka.

Zmeny v dôchodkovom systéme

Udržateľnosť vyplácaných dôchodkov je pri starnutí obyvateľov a nízkom počte pracujúcich nereálna. Ako píše Pravda, do Národnej rady mieri návrh ústavného zákona z pera poslancov Mariána Viskupiča, Vladimíry Marcinkovej, Vladimíra Ledeckého, Juraja Krúpu, Karola Galeka, Jany Bittto Cigánikovej, Martiny Bajo Holečkovej a Márie Kolíkovej.

Jeho zámerom je zabezpečiť, aby ústava garantovala spravodlivosť a udržateľnosť dôchodkového systému na Slovensku.

V legislatívnom návrhu je zahrnutých niekoľko zmien, ktoré sa vzťahujú na všetkých občanov, ktorí patria do dôchodkového systému. Úpravy by sa mali dotknúť výpočtu penzií, ale aj možnosti predčasného odchodu do starobného dôchodku či starostlivosti o deti.

Práve tento návrh by po novom umožnil započítanie rokov starostlivosti rodiča o dieťa do doby dôchodkového poistenia.

Podľa súčasných nastavení materskej či rodičovskej dovolenky sú rodičia oberaní o tieto roky, preto majú menší osobný mzdový bod, čím sú ukrátení o starobnú penziu. Návrhom poslancov by sa registroval aj tento čas v závislosti od príjmu rodičov pred materskou dovolenkou.

Podobný návrh chystá aj minister Tomáš

Obdobnú legislatívnu zmenu má pripravenú aj minister práce Erik Tomáš. Po zrušení rodičovského dôchodku by rád zaviedol spravodlivosť pre rodičov, ktorí sa starali o svoje deti.

Podľa Tomáša by sa rodičom do výpočtu dôchodku započítali aj roky starostlivosti o dieťa na materskej či rodičovskej dovolenke, akoby v danom čase boli normálne zamestnaní a platili odvody. Tým by sa zvýšili penzie predovšetkým ženám, ktoré v produktívnom veku namiesto práce vychovávali deti.

Keďže ide o ústavný návrh, preto je potrebná nie koaličná, ale ústavná väčšina najmenej 90 hlasov poslancov. Pokiaľ sa koalícii nepodarí v tejto otázke spojiť s opozíciou, aby odsúhlasili navrhované zmeny, zostáva v platnosti vyplácanie rodičovského dôchodku ako poukázanie dane.

Nastavenie limitu pri valorizácii

Niektoré ročníky mali pevne stanovený rok odchodu do dôchodku. Zákon by ale mal zvyšovať dôchodkový vek v závislosti od priemernej dĺžky života. V prípade, že sa ľudia dožijú viac rokov v zdraví, posunie sa aj dôchodkový vek smerom nahor.

„Zvyšovanie alebo znižovanie – vývoj strednej dĺžky života a zdravie minimálne v rozsahu 80 % pre zmeny, čo predstavuje nárast o roky. Uvedené má zabezpečiť medzigeneračnú časť rovnako dlhého poberania dôchodku v „zdravých rokoch“. Podrobnosti ustanovuje zákon,” stojí v dôvodovej správe poslancov.

Výška dôchodkov sa doteraz upravovala podľa miery seniorskej inflácie. Z dôvodu udržateľnosti 1. piliera by sa úpravou nastavil limit, čím nebudú penzie stúpať nad rámec rastu odvodov do priebežného systému, čo sú platby, ktoré občania či podniky odvedú do systému. Tým sa zaistí, aby valorizácia penzií neprekračovala reálne možnosti dôchodkového systému.

Poslanecký návrh sa zaoberá aj o čerpaní predčasnej penzie. V súčasnosti si môžete požiadať o krátený predčasný dôchodok po splnení určitých podmienok.

Ústavným zákonom by sa zachovalo jeho krátenie, ale iba do okamihu, kým žiadateľovi vznikne nárok na plnohodnotný starobný dôchodok. Sumu predčasnej penzie by mal stanoviť zákon.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis