Dôchodky sa pripravujú na drastickú ZMENU. Expert upozorňuje, že sa zahrávame s KOLAPSOM systému

Zdroj: Canva
Reklama

Slovenský dôchodkový systém čaká ďalší zásah. Už po piatykrát sa pripravuje otvorenie druhého dôchodkového piliera, čo by mohlo mať zásadné dôsledky pre sporiteľov aj celú štruktúru dôchodkového zabezpečenia.

Podľa daňového experta Jozefa Mihála by z tohto piliera mohlo odísť až 200-tisíc sporiteľov, najmä tých, ktorí majú v ňom uložené menšie sumy a pre ktorých sa nezdá byť výhodný. Vystúpením týchto ľudí by Sociálna poisťovňa mohla získať približne jednu miliardu eur, čo by štátu krátkodobo uľahčilo financovanie systému.

Krátkodobý zisk verzus dlhodobý problém

Aj keď sa táto miliarda eur môže na prvý pohľad zdať ako vítaná pomoc pre štátne financie, odborníci varujú, že ide len o dočasné riešenie. Tí, ktorí dnes z piliera vystúpia, budú neskôr žiadať dôchodok len z prvého piliera. A keďže ich úspory z druhého piliera zmiznú, budú očakávať plnú výplatu z priebežného systému. To bude v budúcnosti predstavovať obrovský tlak na Sociálnu poisťovňu, ktorá už dnes zápasí s obrovským deficitom.

Dôchodkový systém pod paľbou zásahov

Druhý pilier sa stal opakovane terčom zásahov štátu. Od roku 2008 sme boli svedkami štyroch otvorení a niekoľkých znížení príspevkov. Napríklad v roku 2012 sa príspevky znížili z pôvodných 9 % na 4 % z hrubej mzdy, pričom dnes sa opäť diskutuje o ďalšom znížení – tentoraz na 3 %. Každý takýto krok znižuje potenciálne výnosy sporiteľov a zároveň podkopáva dôveru v dlhodobú stabilitu systému.

Demografická bomba tiká

K týmto zásahom sa pridáva aj znepokojujúci demografický vývoj. Slovensko starne. Počet pracujúcich, ktorí platia odvody, klesá, zatiaľ čo dôchodcov pribúda. Tento trend je z dlhodobého hľadiska neudržateľný. Ak sa nezvýši pôrodnosť alebo nepríde rozsiahla reforma systému, hrozí, že nebude mať kto financovať dôchodky v budúcnosti.

Kto najviac stráca? Mladí a dobre zarábajúci

Najviac rizikám čelia práve tí, ktorí ešte len začínajú pracovať. Pre mladých ľudí a osoby s vyššími príjmami je druhý pilier kľúčový. Umožňuje im diverzifikovať riziko a získať vyššiu náhradu príjmu v starobe. Odborníci upozorňujú, že dôchodok len z prvého piliera v budúcnosti pravdepodobne pokryje len polovicu predchádzajúcej mzdy – čo môže mať vážne dôsledky na kvalitu života v penzii.

Nižšie dôchodky sú realitou, nie strašiakom

Budúci dôchodcovia sa musia pripraviť na realitu nižších príjmov v starobe. Dôchodky vyplácané zo systému budú zrejme nižšie než tie, ktoré dostávajú dnešní penzisti. Aj keď kombinácia oboch pilierov môže pridať 5 až 10 % navyše, stále nepokryje plnú náhradu pracovného príjmu.

Druhý pilier ako nástroj prežitia systému

Z dlhodobého hľadiska je práve druhý pilier šancou na zachovanie funkčnosti dôchodkového systému. Ak sa podarí stabilizovať jeho pravidlá, zachovať dôveru občanov a motivovať ich k sporeniu, môže to znížiť tlak na štátny rozpočet a zároveň ponúknuť vyššiu životnú úroveň v starobe. Každý zásah však tento cieľ oslabuje a zvyšuje riziko budúceho kolapsu systému.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis