fbpx

Dôkaz o iránskej podpore Hamasu: milióny v hotovosti putovali cez zmenárne až do rúk teroristov

Reklama
Líder Hamasu v Pásme Gazy Jahjá Sinvár. Zdroj: TASR/Adel Hana

Irán v posledných desiatich rokoch poslal palestínskemu teroristickému hnutiu Hamas cez 220 miliónov dolárov, píše britský denník The Times. Ten získal dva listy, v ktorých si lídri Hamasu vymieňajú informácie o uskutočnených platbách. Obvykle sa iránske peniaze poslali do Libanonu, odkiaľ cez zmenárne doputovali až do rúk teroristov.

Adresátom oboch listov, ktoré podľa The Times objavila izraelská armáda počas operácie v Gaze, je Abú Ibrahím alebo vodca Hamasu v Gaze Jahjá Sinvár. Autorom potom šéf štábu ozbrojeného krídla hnutia Marván Ísa, donedávna trojka Hamasu v Pásme Gazy. Izrael potvrdil, že Marván Ísa, tretí muž hnutia Hamas v Pásme Gazy, je po smrti. Hnutie to však spochybňuje.

Prvý list hovorí o mesačných platbách

Ísa sa v listoch podpisuje ako Abú Bará. Prvé písanie pochádza zrejme z roku 2020 a rekapituluje mesačné platby prichádzajúce z Iránu od júla 2014. Izraelsko-palestínsky konflikt sa vtedy vyostril až v päťdesiatdňovej letnej vojne alebo operácii Ochranné ostrie. Za šesť rokov do Gazy údajne pritieklo až 154 miliónov dolárov, ktoré slúžili aj ako povzbudenie k ďalšiemu boju palestínskych ozbrojencov proti Izraelu.

Isté čiastky dostával v hotovosti priamo Sinvár, v jednom prípade potom peniaze prevzal aj istý Abú Abed. Tým má byť v skutočnosti politický vodca Hamasu Ismaíl Haníja. Medzi rokmi 2017 a 2018 zrejme príval iránskych financií ustal. Hamas sa vtedy buď mohol sústrediť na rekonštrukciu Gazy skôr ako na priame útoky na židovský štát. Rovnako sa vedenie skupiny mohlo dočasne prikloniť k názoru, že by sa Hamas na Irán nemal toľko viazať.

Napokon aj samotný zakladateľ Hamasu Ahmed Jasin bol napriek svojim návštevám iránskeho ajatolláha Chomejního v Teheráne radšej, keď sa jeho hnutie dokázalo zaobísť bez iránskej pomoci. Na rozdiel od libanonského Hizballáhu či palestínskej skupiny Islamský džihád nie je Hamas s Iránom spätý tak tesne a ich priateľstvo v minulosti kolísalo.

Druhý nájdený list je potom písaný ručne a je z novembra 2021

Druhý list začína slovami:

„V mene milosrdného Alaha. Môjmu bratovi Abú Ibrahímovi, nech ho Boh ochraňuje. Srdečne ho zdravím, prajem mu mier, božiu milosť a požehnanie.“

Potom upresňuje platby, ktoré toho roku prišli. Hamas na jar 2021 viedol operáciu Meč Jeruzalema – Izrael tieto strety nazýva Obranca múrov – a list ju údajne spomína.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie