Popisuje však, že toto odvetvie „je novou realitou“. „Zažívame ju prostredníctvom mnohých diagnostických testov, prostredníctvom nášho spôsobu identifikácie odlišných populácií pacientov. Do modernej klinickej praxe vstúpilo príliš veľa faktorov, ktoré môžeme vziať do úvahy, aby sme pacientov klasifikovali ako jednotku, a nie ako amorfnú masu. Vďaka všetkým genetickým testom, ktoré posielame, mutáciám, ktoré nachádzame, vďaka tekutej biopsii môžeme vidieť, aké mutácie majú rakovinové bunky alebo cirkulujúci genetický materiál rakoviny, ktorý koluje v našej krvi. Skúmame, aké mikróby sa ukrývajú v našom tele bez toho, aby nutne spôsobovali problém. Medzi nimi však môže byť dysbióza (stav zmeny rovnováhy ľudského mikrobiómu v zmysle funkčných schopností a celkového mikrobiálneho zloženia, pozn. red.) a na základe toho sa môžu vytvárať zápaly a s nimi súvisiace problémy,“ vysvetľuje výskumník.
„Preto sme už urobili veľký pokrok a s postupujúcim výskumom budeme nachádzať nové mutácie, nové faktory, ktoré ovplyvňujú prognózu, a to všetko budú ďalšie nástroje v našich onkologických potulkoch, aby sme mohli ku každému pacientovi pristupovať efektívnejšie a hlbšie,“ dodáva.
Rakovina bola a zostáva ťažkým súperom
Andreas Koulouris je držiteľom významných ocenení, cien a štipendií vo svojom odbore a má nielen bohaté skúsenosti s výskumom, ale podieľal sa aj na rekreačných aktivitách pre onkologických pacientov.
Spomína na celú svoju cestu od dospievania, kedy sa chcel venovať výskumu, cez filozofické hľadanie až po rozhodnutie venovať sa medicíne.
„Došiel som k záveru, že odbor, ktorý by bol filozofii bližší ako medicína, sa hľadá ťažko. Pretože v ňom vlastne spoznávate samých seba, odpovedáte si na mnoho otázok, s ktorými sa stretnete na svojej osobnej i profesijnej ceste medicínou, a ste konfrontovaní s mechanizmami života a smrti, od bunky až po ľudskú bytosť. A to všetko ma fascinovalo. A keď sa vo mne utvrdilo, že áno, tieto mechanizmy života a smrti sú to, na čom chcem stáť a snažiť sa im porozumieť a premeniť ich na prínos pre pacienta, kocky boli hodené,“ vysvetľuje.
Jeho záujem o onkológiu bol spočiatku vyvolaný zložitosťou medicíny, najmä zameraním na bunky a molekulárne mechanizmy.
Zdôrazňuje, že „rakovina bola a zostáva ťažkým súperom a čím hlbšie idete, tým je boj ťažší. Výzvy neprestávajú a dôležité je zostať odolný, čerpať silu ako od pacientov, tak od kolegov. Celý proces je obojstranná záležitosť. Ste nútení sa čo najviac priblížiť tiež filozofii,“ dodal.
Nedávno získal aj grant od nadácie Eleny Iliopoulou-Yamy a neziskovej organizácie Deloitte Greece Foundation.