Doprajete si dúšok SÝTENEJ vody? Hydratuje rovnako ako neperlivý nápoj, lekár ale varuje pred zdravotnými RIZIKAMI

perlivá-minerálka-minerálna-voda
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/NFstock, kues1, EyeEm
Reklama

Niekedy padne vhod osviežujúci perlivý nápoj, najmä po dobrom či ťažkom obede, keď potrebujete naštartovať trávenie. Pitie bublinkovej vody ale môže spôsobovať problémy, o ktorých ani netušíte.

Lekár Julio Maset varuje pitím perlivých vôd, ktoré síce môžu prinášať príjemný pocit, ale zároveň sa s nimi spájajú aj nemalé zdravotné problémy, píše Express.

Obe vody hydratujú rovnako

Voda je vo všeobecnosti považovaná za najzdravší typ nápoja pre organizmus. Neobsahuje kalórie, hydratuje organizmus a neupravuje hladinu cukru smerom nahor, ako je tomu v prípade sladených nápojov. V určitých prípadoch ale sýtená voda nemusí byť vhodnou alternatívou k obyčajnej neperlivej tekutine.

Lekár na sociálnej sieti vysvetlil mieru zdravia pri skúmaní rozdielov medzi perlivou a neperlivou vodou. „Obe hydratujú rovnako a nemajú žiadne kalórie, ale nie sú úplne zameniteľné. Perlivá voda uľahčuje trávenie a zmierňuje ťažkosti, najmä po ťažkých jedlách,“ dodáva Maset.

Lekár odhalil, že ľudia, ktorí uprednostňujú perlivú vodu, by mali prehodnotiť svoj výber, pretože im môže spôsobovať zdravotné problémy a ani o nich netušia.

„Neodporúča sa ľuďom s gastroezofageálnym refluxom alebo syndrómom dráždivého čreva, pretože môže spôsobiť nepríjemné pocity. Okrem toho niektorí odborníci varujú, že perlivá voda je v ústach kyslejšia,“ vysvetľuje.

Poškodzuje zuby

V dôsledku toho „môže perlivá voda prispieť k erózii zubnej skloviny, aj keď nie v takej miere ako sladené nealkoholické nápoje. Aby ste sa tomu vyhli, najlepšie je piť ju spoločne s jedlom a s mierou. Cieľom nie je úplne nahradiť neperlivú vodu. Neperlivá voda zostáva najlepšou voľbou pre dennú hydratáciu. Perlivá voda môže byť zdravou alternatívou, najmä ak nahrádza nealkoholické nápoje a iné sladené nápoje.“

Portál Livestrong dodáva, že „hoci súvislosť medzi tým, čo si dávate do úst a syndrómom dráždivého čreva (IBS) nie je úplne objasnená, podľa systému zdravotnej starostlivosti NCH môžu určité potraviny a nápoje spúšťať príznaky.“

Vinníkmi spúšťania príznakov sú:

  • Sýtené nápoje – vrátane perlivej vody
  • Mliečne výrobky a mlieko
  • Fazuľa
  • Pšenica
  • Kapusta
  • Citrusové plody

„IBS je v skutočnosti veľmi komplikovaný stav s mnohými mechanizmami, ktoré prispievajú k príznakom,“ hovorí gastroenterologička Elena Ivanina. Poznamenáva tiež, že bublinky môžu spôsobiť problémy ľuďom, ktorí trpia IBS.

„Pitie sýtených nápojov nespôsobuje syndróm dráždivého čreva a/alebo hnačku, ale určite môže byť spúšťačom nadúvania a plynatosti. Dáva to zmysel, pretože doslova pijete plynové bublinky“ a „ak sýtené nápoje, ako sú sódy alebo diétne sódy, obsahujú cukor alebo umelé sladidlá, je pravdepodobnejšie, že spôsobia hnačku,“ uzavrela gastroenterologička.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie