Doprajete si jedlo pred spánkom? Ak si chcete dobre odpočinúť, na tieto TRI radšej ZABUDNITE

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/jcomp, freepik
Reklama

O Roseyine tvrdenia sa opierajú aj iní odborníci. Štúdia z roku 2011 skúmala vzťah medzi konzumáciou špecifických potravín a spánkovým režimom u 440 študentov medicíny. Zatiaľ čo šanca na dobrý nočný odpočinok bola „2,5-krát vyššia pri konzumácii sóje“, negatívne účinky sa ukázali pri papáji a korenistých jedlách.

Ďalšia štúdia z roku 2016 zistila, že dospelí, ktorí držali diéty s vyšším množstvom nasýtených tukov, cukru a malého množstva vlákniny, mali ľahší „menej regeneračný spánok“ s častými prebúdzaniami. Kofeínové nápoje alebo príjem alkoholu sa v minulosti spájali s horšou kvalitou spánku.

Siahnite po čerešniach

Rosey vyzdvihla niekoľko potravín, ktoré môžu skutočne pomôcť s lepším spánkom, hoci je potrebné realizovať ešte ďalšie výskumy.

„Kiwi si získalo pozornosť pre svoj potenciál zlepšiť kvalitu spánku, ale existuje len málo dôkazov, ktoré by to podporili. Predpokladá sa, že kiwi má vysoký obsah serotonínu, prekurzora melatonínu, ktorý reguluje cykly spánku a bdenia.“

Ako súčasť vyváženej stravy rozhodne neuškodí. „Má vysoký obsah antioxidantov a kyseliny listovej, ktoré môžu prospievať funkcii mozgu (a teda podporovať reguláciu spánku).“

Rosey upriamila pozornosť na ďalšie potraviny, ktoré skvalitňujú spánok. „Napríklad čerešne, ktoré majú prirodzene vysoký obsah melatonínu, a banány, ktoré obsahujú horčík, draslík a tryptofán na uvoľnenie svalov a nervov. Ďalšou skvelou voľbou je ovos, pretože je bohatý na melatonín a komplexné sacharidy,“

Siahnuť by sme mohli aj po orieškoch. „Mandle a vlašské orechy sú nabité horčíkom a melatonínom, zatiaľ čo morčacie mäso je vynikajúcim zdrojom tryptofánu. Za zmienku stojí aj harmančekový čaj, ktorý obsahuje apigenín, antioxidant, ktorý môže znížiť nespavosť a podporiť relaxáciu.“

Nečakajte zázraky na počkanie

Pokiaľ trpíte nespavosťou alebo zhoršenou kvalitou spánku, Rosey zdôrazňuje, že „je dôležité nefixovať sa“ na konkrétne potraviny a dúfať, že „vyliečia“ problémy so spánkom. Namiesto toho je lepšie zahrnúť do životosprávy „zdravé stravovanie, pravidelný spánok, pohyb či udržiavanie emocionálnej pohody“.

„Nakoniec, najlepšia vec, ktorú môžeme pre náš spánok urobiť, je zamerať sa na celkovú zdravú a vyváženú stravu spolu s konzistentnou spánkovou rutinou a efektívnym zvládaním stresu,“ zhrnula.

Dôležité je načasovanie, kedy sa naposledy pred spánkom najeme. „Dojedanie 2-3 hodiny pred spaním, vyhýbanie sa ťažkým jedlám neskoro večer a vytvorenie upokojujúcej rutiny pred spaním môže znamenať významný rozdiel.“

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti