Dráma miliardárskej dedičky: Šťastie si musela vybojovať SAMA

Gloria Vanderbilt. Zdroj: Wikipedia
Reklama

Bola dedičkou rozprávkového imania, no šťastie jej neprialo. Gloria Vanderbiltová sa narodila do sveta luxusu, no reálnu hodnotu života spoznala až cez bolesť, lásku a usilovnosť. Jej životný príbeh je dôkazom toho, že bohatstvo nestačí na šťastie, píše iDnes.

Gloria sa narodila 20. februára 1924 v New Yorku. Jej otec, Reginald Claypoole Vanderbilt, pochádzal z rodu jedného z najbohatších Američanov – železničného magnáta Cornelia Vanderbilta. Hoci Reginald zdedil obrovské bohatstvo, väčšinu peňazí premrhal na alkohol, hazard a kone. Keď zomrel na cirhózu pečene, Gloria mala len osemnásť mesiacov. Po jeho smrti prešla do jej mena suma vyše štyroch miliónov dolárov, ku ktorej sa však mala dostať až po dosiahnutí plnoletosti.

Starostlivosť o malú Gloriu pripadla jej matke, mladej Glorii Morgan, ktorá však dcéru zanedbávala. Radšej cestovala po Európe so svojou sestrou a trávila čas na večierkoch. Dievčatko zverila opatrovateľke, čo pobúrilo širšiu rodinu. Do jej osudu napokon zasiahla teta Gertrude Vanderbilt Whitney, ktorá požiadala o opatrovníctvo. Súdny proces sa zmenil na senzáciu – verejnosť sa dozvedela o rozmařilom živote mladej vdovy a na súde musela vypovedať aj 10-ročná Gloria. Napokon bola zverená tete Gertrude, ktorá ju poslala do internátnych škôl a oddelila ju od matky.

Gloria Vanderbilt s matkou v roku 1928. Zdroj: Wikimedia

Hollywood, lásky a zlomené srdcia

V sedemnástich odišla zo školy a presťahovala sa do Kalifornie. Krásna brunetka sa rýchlo stala súčasťou hollywoodskej spoločnosti. Randila s hercom Errolom Flynnom, producentom Howardom Hughesom, no vydala sa za Patta DiCicca, agenta napojeného na mafiu. Manžel ju fyzicky týral, a tak sa po štyroch rokoch rozviedla.

Netrvalo dlho a vydala sa znova – za o 42 rokov staršieho britského dirigenta Leopolda Stokowského. V tomto období sa začala venovať umeniu, študovala maľbu a neskôr mala úspešné výstavy obrazov. Učila sa aj herectvo a objavila sa na Broadwayi aj v televíznych seriáloch. S druhým manželom mala dvoch synov, ale ich vzťah bol poznačený izoláciou a kontrolou. Napokon sa rozviedli.

Nasledovali ďalšie manželstvá – s režisérom Sidneym Lumetom a neskôr s romanopiscem Wyattom Cooperom, s ktorým prežila zrejme najšťastnejšie obdobie svojho života. Narodili sa im dvaja synovia: Carter a Anderson, známy televízny moderátor. Šťastie však netrvalo dlho – Cooper zomrel počas operácie srdca v roku 1978.

Gloria Vanderbilt. Zdroj: Wikimedia

Od výtvarníčky k módnej ikone

Aj keď bola dedičkou, peniaze jej často iba pretekali pomedzi prsty. V 70. rokoch sa však rozhodla zobrať osud do vlastných rúk. Najprv začala potláčať svoje kresby na šatky, no zásadný zlom prišiel v roku 1976, keď spojila sily s firmou Murjani Corporation. Spoločne uviedli na trh džínsy pre ženy značky Gloria Vanderbilt for Murjani. Džínsy s vyšším pásom a vyšitým podpisom na zadnom vrecku sa stali hitom.

Z Glorie sa stala módna ikona. Jej značka sa rozrástla o ďalšie oblečenie, topánky či doplnky a zarábala ročne desiatky miliónov dolárov. Prvýkrát v živote tak prestala byť len dedičkou a začala žiť z vlastnej práce. Vytvorila firmu GV Ltd. a stala sa priekopníčkou medzi ženami v módnom priemysle.

Tragédia, ktorá sa nezabúda

Napriek pracovným úspechom prišla v roku 1988 životná rana, z ktorej sa už nikdy úplne nespamätala. Jej syn Carter, len 23-ročný, spáchal samovraždu. Skočil z 14. poschodia ich newyorského bytu. Gloria bola pri tom a snažila sa ho zachrániť. Verila, že jeho čin súvisel s vedľajšími účinkami liekov, ktoré užíval, no jeho brat Anderson tvrdil, že bol veľmi citlivý a zraniteľný.

Gloria Vanderbilt s prezidentom Ronaldom Reaganom v roku 1985. Zdroj: Wikipedia/Reagan White House Photographs

Strata milovaného syna Gloriu navždy poznačila. S Andersonom sa neskôr spojili v niekoľkých dokumentárnych projektoch. V roku 2016 vydali spoločnú knihu The Rainbow Comes and Goes, ktorá bola zároveň úprimným rozhovorom medzi matkou a synom. V roku 2019 o Glorii vznikol aj dokument Nothing Left Unsaid.

Gloria Vanderbiltová zomrela 17. júna 2019 vo veku 95 rokov. Po celý život balansovala medzi výsadným postavením dedičky a snahou vybudovať si vlastnú identitu. Prežila stratu milovaných, fyzické aj psychické utrpenie, ale nikdy sa nevzdala. Bola umelkyňou, herečkou, módnou návrhárkou, autorkou – a najmä ženou, ktorá sa nevzdala vlastného hlasu. Aj keď jej meno dnes mnohí poznajú hlavne vďaka jej synovi Andersonovi Cooperovi, Gloria zanechala za sebou vlastný, silný odkaz – príbeh ženy, ktorá sa naučila žiť nie napriek svojmu pôvodu, ale v súlade s vlastnou vôľou.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Kultúra a showbiznis